بررسی انواع مرکز تلفن

شرکت‌ها برای پاسخگویی به تماس‌های مشتری یا فروش محصولات به مشتری، نیاز به یک مرکز تماس تلفنی دارند تا خطوط تلفن را کنترل کند و تلفن‌ها را به مقاصد خودشان هدایت کند. پس از شیوع کرونا تعاملات رو در رو بسیار کاهش پیدا کرد و مراکز تلفن از اهمیت بیشتری برخوردار شدند.

مرکز تلفن یا دستگاه سانترال مانند یک مخابرات کوچک داخل سازمان‌ها، شرکت‌ها و… عمل می‌کند. سانترال بدون دخالت انسان و کاملا به صورت خودکار تماس‌ها را با توجه به شماره‌های گرفته شده بین خطوط شهری و داخلی هدایت می‌کند.

مرکز تماس

مرکز تلفن چیست؟

همانطور که اشاره شد به مرکز مخابرات کوچک که چند خط شهری و داخلی را در خود جای داده است مرکز تلفن می‌گویند. در حقیقت مرکز تلفن سانترال مدیریت تماس‌های ورودی و خروجی یک مجموعه را برعهده دارند و طوری طراحی شده‌اند که خطوط شهری و داخلی را به صورت عالی در خود جای می‌دهد.

کاربردهای مرکز تلفن

  • مهمترین کاربرد مرکز تلفن، اشتراک تعداد محدودی خط تلفن بین تعداد زیادی از پرسنل یک مجموعه است. اگر شما x خط تلفن و y کارمند داشته باشید و خطوط تلفن شما از کارمندان شما کمتر است (x<y). مرکز تلفن این x خط تلفن را بین y نفر به اشتراک می‌گذارد.

به عنوان مثال اگر شما در شرکت خود 5 خط تلفن و 15 کارمند دارید اگر از همان 5 خط تلفن استفاده کنید قطعا بسیاری از مشتری‌های شما پشت خط اشغال خواهند ماند. بهترین راه برای اینکه تمام کارمندان، تلفن مجزا برای ارتباط با مشتری و … داشته باشند این است که از مرکز تلفن استفاده کنید.

مرکز تلفن به عنوان واسط بین خطوط مخابرات و خطوط تلفن شرکت متصل به گوشی‌های کارمندان عمل می‌کند. خطوط شهری وارد مرکز تلفن شده و تعدادی خروجی از آن گرفته می‌شود که هر کدام از این خروجی‌ها یک شماره داخلی خواهند داشت.

  • کاربرد دیگر مرکز تلفن، ارتباط کارمندان با یکدیگر بدون استفاده از خطوط شهری، بدون هزینه و به صورت نامحدود است.

انواع مرکز تلفن

مراکز تلفن انواع زیادی دارد و داشتن اطلاعات کافی در مورد هر کدام از آن‌ها به مدیران شرکت‌ها کمک می‌کند تا بتوانند مناسب‌ترین گزینه را انتخاب کنند. در ادامه قصد داریم انواع مرکز تلفن را معرفی کنیم، همچنین خصوصیات و تفاوت‌های آن‌ها را بیان کنیم.

مرکز تلفن آنالوگ یا قدیمی

در مرکز تلفن آنالوگ یا قدیمی ارتباطات از طریق تلفن و خطوط PSTN  (Public Switched Telephone Network) انجام می‌شود. در ابتدا دستگاه مراکز تلفن آنالوگ یا قدیمی را باید خریداری کرد. بعد از خرید باید اقدام به سیم‌کشی برای ایجاد ارتباطات و برنامه‌ریزی دستگاه کنید.

در مرکز تلفن آنالوگ یا قدیمی از قطعات آنالوگ استفاده می‌شود. با توجه کم‌ظرفیت و پرظرفیت بودن دستگاه در کسب و کارهای مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. پایداری و امنیت بالا جزو مزایای مرکز تلفن آنالوگ یا قدیمی است. اما به دلیل اینکه امکان پشتیبانی از آن سخت‌تر است و محدودیت‌های ارتباطی بین مراکز تلفن آنالوگ وجود دارد، کاربران تمایل به استفاده از مراکز تلفن دیگر می‌شود.

برای مراکز تلفن آنالوگ سری  TDA کارت MPR در نظر گرفته شده است. با نصب آن می‌توان دستگاه را به یک سانترال تحت شبکه تبدیل کرد.

 

مرکز تلفن تحت شبکه یا viop

سیم‌کشی و هزینه‌های نگه‌داری مراکز تلفن آنالوگ، همچنین نیاز به امکانات و قابلیت‌های بیشتر باعث شد کاربران به سمت مراکز تلفن تحت شبکه بروند. در حال حاضر چون تمام شرکت‌ها سیستم شبکه دارند، بنابراین به راحتی می‌توان از این مراکز تلفن استفاده کرد.

مرکز تلفن تحت شبکه یا viop

  • مراکز تلفن VoIP با وجود امکانات ویژه و بیشتر از آنالوگ اما قیمت نزدیک به سانترال های آنالوگ دارند.
  • سانترال های VoIP،  هم از نظر پیاده‌سازی و هم از نظر سادگی در استفاده از سانترال های معمولی بهتر هستند.
  • سانترال های آنالوگ به سیم‌کشی و کابل تلفن دارند اما مرکز تلفن VoIP از همان کابل‌های شبکه استفاده می‌کند.
  • ارتباطات در بستر شبکه برقرار است، بنابراین کیفیت و سرعت ارتباطات بالاتر خواهد بود.
  • امکان انتقال تصویر
  • نیاز به خرید باکس سانترال و کارت‌های داخلی آن نیست.
  • پشتیبانی از مراکز تلفن تحت شبکه راحت است.

مرکز تلفن تحت شبکه یا IP PBX

در سانترال های تحت شبکه IP-PBX یا (Internet Protocol Private Branch Exchange) علاوه بر صدا، تصویر هم می‌تواند منتقل شود. مراکز تلفن تحت شبکه IP PBX نسل جدید مراکز تلفن و یک جایگزین دیگر برای مراکز تلفن آنالوگ و قدیمی هستند. IP PBX یک نرم‌افزار است که روی سرور نصب می‌شود و ارتباطات کاملا دیجیتال به خود می‌گیرد. مدیریت ارتباطات تلفنی در سانترال‌های IP PBX مبتنی بر IP  است و انتقال صدا و تصویر از طریق IP سیستم‌ها انجام می‌شود.

این مرکز تلفن با PSTN سازگار است و بهترین راه‌کار برای شرکت‌هایی است که چندین شعبه به خصوص در شهرهای مختلف دارند چرا که هزینه‌ها بسیار کاهش می‌یابد.

pbx-callcenter

مرکز تلفن ابری یا Hosted

این مرکز تماس همان امکانات IP PBX را به کاربران ارائه می‌دهد اما تمام خدماتش روی فضای ابری میزبانی می‌شود. خدماتش را در زمان خیلی کوتاهی در اختیار کاربرانش می‌گذارد.

شرکت ارائه کننده سرویس در Hosted PBX سخت‌افزارها و نرم‌افزارهای لازم برای راه‌اندازی را دارد، همچنین وظیفه نگهداری از سیستم هم به عهده شرکت ارائه‌کننده است. پس اگر دانش فنی کافی برای راه‌اندازی مرکز تلفن ندارید Hosted PBX بهترین انتخاب است.

Hosted PBX یکی از راهکارهای مناسب برای راه‌اندازی مراکز تلفنی voip است. چون هم هزینه‌ها کاهش می‌یابد و هم مشکلات مربوط به PBX های قدیمی را ندارد.

مرکز تلفن اینترنتی

تلفن اینترنتی یک شماره تلفن ثابت است که به صورت اینترنتی ارائه می‌شود. در این نوع سرویس سیم‌کشی مخابراتی وجود ندارد.

در تلفن اینترنتی برای تغییر صدا از آنالوگ به دیجیتال در مبدا و دیجیتال به آنالوگ در مقصد، از کارت‌های استریسکی و گیت‌وی‌های ویپ و یا سانترال های تحت شبکه استفاده می‌شود. با این کار صدا در بستر شبکه انتقال پیدا می‌کند.

در بحث پیرامون این مقاله شرکت کنید

تیم ایران تلکام

همانطور گفتیم وردپرس فقط یک اسکلت‌بندی اولیه به شما می‌دهد پس بقیه کارها با خودتان است.

درباره تیم ما بیشتر بدانید

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید