تفاوت خطوط tel30 و sip trunk با شماره‌های اینترنتی مثل شاتل و آسیاتک

خطوط اینترنتی برای برقراری تماس از فناوری ویپ در بستر اینترنت استفاده می‌کنند به همین دلیل به آن‌ها شماره اینترنتی گفته می‌شود. شما از طریق خطوط اینترنتی هم مثل خطوط تلفن مخابرات می‌توانید تماس‌های خود را برقرار کنید. با این حال تفاوت‌های اساسی بین این دو نوع خط وجود دارد که می‌تواند کیفیت تماس، هزینه‌های تمام شده، هم‌چنین برند کاری شما را با ایجاد شرایط تبلیغات موثر، تحت تاثیر قرار دهد. در ادامه نگاهی به این تفاوت ها خواهیم داشت. با ما همراه باشید.

تفاوت در سرشماره‌های اینترنتی و مخابراتی

تمام خطوط اینترنتی که از ارائه‌دهنده‌های اینترنتی مثل شاتل، آسیاتک، مبین‌نت و.. تهیه می‌شوند با کد 91 شروع می‌شوند و به صورت  ********9100 هستند، بنابراین لوکیشن شماره مشخص نمی‌شود.

در طرف مقابل خطوط سیپ‌ترانک و tel30 از سرشماره‌های منطقه‌ای استفاده می‌کنند. بنابراین بر فرض اگر دفتر شما در منطقه 2 قرار داشته باشد و بخواهید خط سیپ‌ترانک یا تلسی برای دفتر خود تهیه کنید، خطوطی که به شما داده می‌شود با کد ویژه منطقه خواهد بود. این سرشماره‌های منطقه‌ای برای کسانی که تبلیغات مستقیم برای کار خود دارند بسیار کاربردی است. مثلا رستوران‌هایی که چندین شعبه دارند از این شماره‌ها استفاده می‌کنند تا به این طریق مشتریان، منطقه و محل مربوط به آن شعبه از رستوران را بدانند. بنابراین کد خط اهمیت و زیبایی‌های خاص خودش را دارد که در شماره‌های اینترنتی این موضوع غیرقابل دسترسی است.

هزینه بالای خطوط اینترنتی (شاتل و آسیاتک و…) نسبت به خطوط مخابراتی

نحوه خرید سرویس از مخابرات به این صورت است که مخابرات شماره را یک بار با هزینه تقریبی 1 میلیون تومانی به شما واگذار می‌کند و سپس آبونمان را براساس تعرفه خطوط شهری حساب می‌کند. بنابراین در صورتی که خط واگذار شده یکطرفه باشد آبونمان معادل 100 هزار تومان، و اگر دوطرفه باشد مانند خطوط شهری محاسبه می‌شود.

در بسته‌های اینترنتی مثل شاتل یا آسیاتک و.. علاوه بر آن که هزینه تماس نسبت به مخابرات کمی بالاتر است محدودیت تعداد تماس همزمان هم وجود دارد. یعنی هم پکیج‌های ارائه شده محدودتر و هم هزینه‌ها بالاتر است. بنابراین خطی که به شما واگذار می‌شود 10 تماس همزمان را با چند برابر هزینه مخابرات ارائه می‌کند در حالیکه مخابرات با همان هزینه 30 تماس همزمان و با کیفیت را فراهم می‌کند.

اجبار برای تهیه بسته اینترنت از همان ارائه‌دهنده اینترنتی

نکته آخر اگر بخواهید از ارائه‌دهنده‌های اینترنتی شماره تهیه کنید مجبور خواهید بود که در کنار سرویس voip برای ارتباط با سامانه SBC از بسته اینترنتی نظیر tdlte و adsl و .. هم تهیه کنید در حالیکه خطوط مخابراتی به تنهایی تهیه می‌شوند. بنابراین شما با داشتن یک لینک ارتباطی بر پایه تکنولوژی‌هایی مثل MPLS، فیبر نوری و ADSL قادر به استفاده از خدمات شماره‌ای که تهیه کرده‌اید خواهید بود و اجباری برای تهیه بسته اینترنتی نیست.

از طرفی همانطور که گفته شد خطوط اینترنتی بر پایه اینترنت هستند بنابراین تمام مزایا و معایب از جمله قطعی اینترنت یا گاهی سرعت و وضوح بالای آن را هم شامل خواهند شد.

در بحث پیرامون این مقاله شرکت کنید

تیم ایران تلکام

همانطور گفتیم وردپرس فقط یک اسکلت‌بندی اولیه به شما می‌دهد پس بقیه کارها با خودتان است.

درباره تیم ما بیشتر بدانید

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید