تماس ابری و مزایا و معایب آن

تماس ابری یا تماس اینترنتی یک روش جدید برقراری ارتباط برای شرکت‌ها و سازمان های مختلف است که در تلاش هستند تا راه‌های ارتباطی جدیدی را خلق کنند. این پدیده نوظهور توانسته در مدت زمان کمی جای خود را در بین روش‌های ارتباطی باز کند. در این نوشته به بررسی تماس ابری و مزایا و معایب آن خواهیم پرداخت.

تماس ابری چیست؟

تماس ابری یا تلفن اینترنتی قابلیتی است که امکان برقرای تماس‌های وروردی و خروجی بر بستر اینترنت را برای افراد فراهم می‌کند. این سیستم به جای استفاده از شبکه سیم کشی تلفن مخابرات از شبکه اینترنت برای انتقال بسته های داده استفاده می‌کند. همه می‌دانیم که انتقال صدا بر بستر سیم کشی مخابرات از پایداری مناسبی برخوردار است. اما سایر محدودیت‌های آن باعث شده است که بسیاری از کسب و کارها از آن روی گردان باشند و به سمت تکنولوژی‌های جدید تمایل پیدا کنند. همان امکانات و مشخصاتی که در تماس اینترنتی به راحتی قابل مشاهده است.

تماس اینترنتی

مزایای تماس ابری

تماس ابری امکانات و ویژگی های جدیدی را در اختیار شرکت‌ها و سازمان‌ها قرار می‌دهد، چیزهایی که تا قبل از این دسترسی به آن‌ها خیلی سخت بود. مهم‌ترین مزایای تماس ابری به شکل زیر است:

1- عدم محدودیت جغرافیایی

امکان استفاده از تلفن‌های ثابت و سیمی در یک محدوده جغرافیایی خاص وجود دارد و با توجه به وابستگی این ساختارها به سیم، نمی‌تواند آن‌ها را جابجا کرد. نهایتا با استفاده ار تلفن‌ها سیمی می‌توان داخل یک ساختمان را پوشش داد. اما تلفن اینترنتی وابسته به مکان نیست و از هر جایی می‌توان از آن استفاده کرد. مخصوصا برای شرکت‌هایی که هوشمند سازی کسب و کار و دورکاری برای آن‌ها اهمیت بالایی دارد، استفاده از این نوع تماس می‌تواند بسیار کارساز باشد. با استفاده از تماس اینترنتی یا ابری به راحتی می‌توانید داخلی‌های زیادی برای کامندان شرکت خود ایجاد کنید. این افراد می‌توانند به صورت دورکاری از شهرهای دیگر از سیستم تماس اینترنتی شرکت شما بهره ببرند.

2- کیفیت مناسب تماس‌ها

برخلاف تصور افراد استفاده از تماس ابری به سرعت اینترنت بسیار بالایی نیاز ندارد. البته اگر تعداد داخلی‌های شما بسیار زیاد است، بدیهی است که لازم است از اینترنت با سرعت بالاتری استفاده کنید. اما در حالت عادی چنین مشکلی وجود نخواهید داشت. البته این را هم در نظر بگیرید که این تماس‌ها در هر صورت وابسته به اینترنت هستند و در صورتی که اینترنت با اختلال مواجه شود، سیستم شما هم دچار اختلال خواهد شد.

3- عدم نیاز به تجهیزات سخت افزاری سنتی

استفاده از تماس ابری به سیستم و تجهیزات سنتی نیاز ندارد. بنابراین با خیال راحت می‌توانید از تماس های ابری استفا ه کنید بدون اینکه هزینه‌ای بابت تجهیزات سنتی پرداخت کنید. تجهیزات سنتی تلفن مانند دستگاه تلفن در گذر زمان دچار فرسودگی و استهلاک شده و کارایی خود را از دست می‌دهند. بنابراین به راحتی می‌توان گفت که عدم استفاده از تجهیزات سخت افزاری باعث کاهش هزینه‌های جاری شرکت خواهد شد.

4- نصب و راه اندازی سریع

استفاده از تماس ابری راحت و ساده است و در کمترین زمان ممکن می توانید این سامانه را راه اندازی کنید. بنابراین اگر یک استارتآپ هستید و قصد دارید تماس‌های خود را مدیریت کنید، استفاده از مرکز تماس ابری و تماس اینترنتی بهترین گزینه برای شما خواهد بود.

5- کاهش هزینه‌های مکالمه

اگر تعداد تماس‌های خروجی شما بسیار زیاد است، استفاده از تماس ابری می‌‌تواند هزینه‌های شما را به شدت کاهش دهد. تماس ابری بر بستر اینترنت خواهد بود و با توجه به حجم داده‌های منتقل شده از شما هزینه دریافت خواهد شد. در واقع هزینه‌های شما مربوز به بسته‌های اینترنتی است که باید برای این کار خریداری کنید. در نظر داشته باشید که صدا حجم بسیار پایینی دارد و انتقال آن داده بسیار کمی مصرف خواهد کرد. بنابراین در هزینه‌های تماس شما را به صورت محصوصی کاهش خواهد داد.

تماس-ابری

معایب تماس ابری

در کنار تمامی مزایای تماس ابری، این نوع از تماس بدون مشکل و عاری از خطا نیست. در زیر مهم‌ترین مشکلاتی که در اثر استفاده از تماس ابری با آن ها روبرو می‌شوید، را با هم بررسی خواهیم کرد:

1- قطع اینترنت

اینترنت هر چقدر هم بستر پایداری باشد، در ایران مشکلات زیادی دارد. از سرعت پایین گرفته تا قطع و وصلی ها مکرر و سایر مشکلات. این موراد چیزهایی هستند که باعث می‌شوند استفاده از اینترنت برای تماس در ایران گزینه مناسبی نباشد. قطع و وصلی اینترنت علاوه بر زمان تماس می‌تواند بر کیفیت تماس هم تاثیر گذار باشد.

2- قطع برق

قطع و وصلی برق مشکل دیگری است که گریبانگیر تماس‌های ابری شده است. قطعی برق باعث می‌شود که مودم‌ها از کار بیفتند و اینترنت را قطع کنند. در نتیجه اگر سیستم برق اضطراری داشته باشید می‌توانید با خیال راحت‌تر از این سیستم استفاده کنید.

در بحث پیرامون این مقاله شرکت کنید

تیم ایران تلکام

همانطور گفتیم وردپرس فقط یک اسکلت‌بندی اولیه به شما می‌دهد پس بقیه کارها با خودتان است.

درباره تیم ما بیشتر بدانید

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید