خدمات یکپارچه سیسکو 

راهکارهای یکپارچه سیسکو

راهکارهای یکپارچه سیسکو یکی از کلیدی‌ترین ابزارها برای رشد انواع کسب و کارهای سازمانی می‌باشد. این راهکارها در راستای بهبود وضعیت ارتباطات، کاهش هزینه‌ها، صرفه جویی در زمان، استفاده بهینه از نیروی انسانی، مدیریت و نظارت دقیق‌تر بر عملکرد پرسنل یک سازمان و افزایش میزان رضایت مشتری، پیاده سازی و اجرا می گردد.

راهکارهای یکپارچه سیسکو به فراخور هر کسب و کاری، ایده های گوناگونی را برای بهبود ارتباطات یک سازمان ارائه می دهد. این راهکارهای یکپارچه می‌تواند از راه اندازی یک مرکز تماس تا ارائه انواع ماژول‌ها و محصولات مدیریتی و یا ایجاد زیر ساخت‌های امنیتی برای شبکه، همه و همه را در بر بگیرد. در این مقاله قصد داریم تا شما را با تمامی راهکارهای یکپارچه سیسکو که توسط مجموعه مرکز تلکام ایران به شما  ارائه می‌شود آشنا سازیم.

آشنایی با لایه های معماری یکپارچه سیسکو

 

لایه زیرساخت (Infrastructure)

لایه زیر ساخت در واقع روترها، سوییچ‌ها، مدیاگیتوی‌ها و مدیریت دسترسی‌های شبکه  را در بر می‌گیرد. کار اصلی این لایه؛ فراهم سازی بستر انتقال صدا، تصویر و اطلاعات میان تجهیزات شبکه و اپلیکیشن‌ها می‌باشد. لایه زیر ساخت با رعایت استانداردهای طراحی به بهبود امنیت شبکه و افزایش کیفیت سرویس دهی کمک می‌کند.

 

لایه کنترل تماس (Call Control)

این لایه وظیفه مدیریت برقراری تماس  و نظارت بر مرکز تماس و فرآیند برقراری تماس را بر عهده دارد. به بیان ساده تر وظیفه مسیر یابی تماس و ارتباط بین کلاینت‌ها بر عهده این لایه است.

 

لایه کاربردی (Applications)

این لایه کاربردی به زیر ساخت فیزیکی بخش پردازشگر صدا وبخش کنترل تماس وابسته می باشدو میتواند بر اساس قابلیت های که دارد به پیاده سازی حالت های مختلف مدیریت تماس عمل کند. این لایه در بستر IP کار می کند ومی تواند در تمامی قسمت های شبکه به فعالیت بپردازد.

 

پایانه ها (Endpoints)

پایانه‌ها در واقع شامل تجهیزات سخت افزاری می‌شوند که در انتهای ساختار ارتباطی قرار دارند که به ایجاد ارتباطات یکپارچه کمک می‌کنند. پایانه‌ها شامل مواردی نظیر انواع تلفن‌ها، تجهیزات ویدئو کنفرانس و تجهیزات شبکه می‌باشند.

 

معرفی راهکارهای یکپارچه سیسکو Collaboration

پیام رسانی فوری (Instant messaging)

پیام رسانی فوری که به اختصار آن را IM می‌نامند، یکی از راهکارهای یکپارچه سیسکو می‌باشد، این سیستم که روی مرکز تماس سیسکو قابل پیاده سازی است، بستری را برای پیام رسانی فوری بین دو یا چندین نفر با استفاده از کامپیوتر و در بستر شبکه فراهم می آورد. این سیستم علاوه بر پیام متنی، قادر به ارسال سریع پیام‌های صوتی و یا تصویری با کیفیت بالا نیز می‌باشد. این سیستم می‌تواند سبب تسریع ارتباطات درون سازمانی و ارتباط میان مدیران و پرسنل و یا پرسنل با یکدیگر گردد.

 

 نمایش حضور کابران (Presence)

این قابلیت سیسکو یکی از آپشن‌های جذاب آن است که مدیران از آن استقبال می‌کنند. به وسیله این قابلیت، مدیران می‌توانند کارمندان فعال و حاضر به کار خود را در پشت سیستم رصد کنند و یا به هنگام برگزاری یک جلسه یا کنفرانس آنلاین، افراد حاضر در جلسه را از افراد غایب تشخیص دهند. نمایش حضور کاربران می‌تواند به رصد وضعیت شرکای کاری نیز کمک کند‌.

مراکز تماس CUCM و CME

یک مرکز تماس ویپ سیسکو یا cucm در واقع یک بستر ارتباطی بر مبنای شبکه است. راه اندازی این مرکز تماس می‌تواند به ایجاد ارتباطات صوتی و تصویری با کیفیت بالا در داخل یک سازمان کمک به سزایی کند. مرکز تماسcme  نیز یکی دیگر از راهکارهای یکپارچه سیسکو می‌باشد که برقراری ارتباط تلفنی با کیفیت بالا را میسر می‌سازد. یک مرکز تماس cme قابل اجرا بر روی برخی از روترهای سیسکو می باشد و از پروتکل های SIP و SCCP پشتیبانی می‌کند.

مرکز تماس UCCX

مرکز تماس uccx در واقع نرم افزاری است که پیاده سازی آن برای یک شرکت یا سازمان می‌تواند شرایطی را فراهم کند تا آن سازمان از انواع بسترهای ارتباطی یکپارچه سیسکو نظیر سامانه تلفن گویا، مرکز تلفن کامپیوتری و مدیریت تماس خودکار بهره ببرد. یک مرکز تماس uccx قابلیت توسعه و گسترش بالایی دارد و یک نرم افزار فوق العاده برای سازمان‌هایی است که قصد بهبود ارتباطات درون سازمانی وبیرون سازمانی خود را دارند.

وب کنفرانس (WebEx)

سیستم وب کنفرانس یا WebEx سیسکو، سیستمی نرم افزاری است که روی انواع سرورها قابل پیاده سازی می‌باشد. این سیستم امکان برگزاری جلسات آنلاین را با کیفیت صوت و تصویر بالا فراهم می‌کند. سیستم webex می‌تواند با مرکز تماس cucm سیسکو join شده و کیفیت بالاتری از صوت و تصویر را ارائه دهد. در واقع WebEx یکی از راهکارهای یکپارچه سیسکو می‌باشد که استفاده از آن سبب بهبود ارتباطات کاری و میان سازمانی می‌گردد. این راهکار به کسب و کارها و ادارات کمک می‌کند تا مخارج مربوط به برقراری ارتباط و یا سفرهای کاری را با ایجاد بستری برای برگزار نمودن جلسات آنلاین کاهش دهند.

سیسکو اسپارک (Cisco Spark)

برنامه Cisco Spark یک برنامه‌ مبتنی بر Cloud می‌باشد که قابلیت‌های متعددی را برای اشخاصی که در خلال برگزاری یک جلسه آنلاین هستند فراهم می‌کند. این برنامه بستری فراهم می‌کند تا افراد حاضر در یک جلسه آنلاین بتوانند با یکدیگر تماس تصویری یا صوتی برقرار کنند. یکی دیگر از قابلیت های برنامه سیسکو اسپارک (Cisco Spark) قابلیت Whiteboard است.

 

 قابلیت Whiteboard یک ویژگی مهم سیسکو اسپارک است که محیطی را در یک جلسه یا کنفرانس آنلاین ایجاد می‌کند تا افراد شرکت کننده بتوانند نقطه نظرات یا جداول و نمودارهای خود را در انواع قالب‌ها و فرمت‌های فایلی در معرض دید همه شرکت کنندگان قرار دهند. این سرویس به تعامل بهتر شرکای کاری یا پرسنل یک سازمان کمک می‌کند.

 

 فناوری Cisco TelePresence

 فناوری Cisco TelePresence یکی از راهکارهای یکپارچه سیسکو است که در آن چندین صفحه نمایش به یکدیگر متصل شده و در یک اتاق کنفرانس قابل مشاهده است. این فناوری به برگزاری هرچه بهتر جلسات تعاملی آنلاین و جلسات آنلاینی که در آن فاصله بین شرکت کنندگان به لحاظ جغرافیایی زیاد است، کمک می‌کند. لازم به ذکر است که این فناوری قابلیت اتصال با سایر محصولات سیسکو از جمله WebEx را دارا می‌باشد.

 

 تلفن گویا (IVR)

سیستم تلفن گویا یا Cisco IVR در واقع یک سیستم پاسخ صوتی تعاملی یکپارچه است که به منظور افزایش کارآیی سازمان شما طراحی شده است. این یکپارچه سازی، فرآیندهای تعاملی با مشتری را آسان می‌کند، انعطاف پذیری را افزایش می‌دهد و باعث افزایش کارایی کسب و کار شما می‌شود. یک سیستم IVR در واقع ستون فقرات ارتباطات یکپارچه سیسکو است. یک سیستم تلفن گویا وظیفه دریافت و مدیریت تماس‌های ورودی را به صورت هوشمند دارا می‌باشد. تلفن گویا این قابلیت را دارد تا مطابق با نیاز هر سازمانی به طور دلخواه و سفارشی ایجاد و راه اندازی شود.

تماس چند طرفه ویدئویی (MCU)

سیستم MCU یا سیستم تماس چند طرفه ویدئویی یکی دیگر از راهکارهای یکپارچه سیسکو می‌باشد که کار اصلی آن ایجاد تماس‌های ویدئویی چند طرفه می‌باشد. این سیستم کنفرانس‌های آنلاین با بیش از دو میزبان را پشتیبانی می کند.

محصولات امنیتی سیسکو

سیسکو در راستای حفظ امنیت ارتباطات و راهکارهای یکپارچه خود، محصولاتی را تحت عنوان cisco security products یا محصولات  امنیتی سیسکو ارائه می‌دهد، که این محصولات عبارتند از:

  1. Advanced Malware Protection (AMP) (حفاظت از بدافزار پیشرفته)؛
  2. Cloud Security (امنیت فضاهای ابر)؛
  3. Email Security (امنیت ایمیل)؛
  4. Endpoint Security (امنیت نقطه پایانی)؛
  5. Firewalls ( فایروال ها)؛
  6. Network Security ( امنیت شبکه)؛
  7. Network Visibility and Segmentation (نظارت بر اشتراک شبکه).

مجموعه‌ای از نرم افزارهای مختلف که در بالا به آن‌ها اشاره شد تحت عنوان محصولات امنیتی سیسکو، امنیت بخش‌های مختلف ارتباطات یکپارچه سیسکو را تامین می‌کنند.

مرکز تلکام ایران ارائه کننده راهکارهای یکپارچه سازی سیسکو

مرکز تلکام ایران  ارائه دهنده انواع راهکارهای یکپارچه سیسکو با بهره‌مندی از متخصصین و کارشناسین مجرب در زمینه شبکه و سیستم‌های سیسکو، آماده ارائه انواع خدمات یکپارچه سیسکو، از راه اندازی انواع مرکز تماس سیسکو تا پیاده سازی انواع نرم افزارها و ماژول‌های کاربردی و امنیتی می‌باشد. جهت دریافت مشاوره رایگان می‌توانید از طریق شماره‌های موجود در بخش تماس با ما، با همکاران ما در ارتباط باشید.