راه‌اندازی voip خانگی – راه اندازی ویپ در منزل

فناوری ویپ امکان برقراری تماس‌های تلفنی و ویدیویی را از طریق شبکه فراهم می‌کند. در ابتدا از این تکنولوژی فقط در محیط‌های کاری و اداری استفاده می‌شد اما با گذر زمان و با گسترش دورکاری‌ها، کاربران تلفن‌های خانگی هم در پی استفاده از ویپ برای کاهش هزینه‌ تماس‌ها برآمدند. با استفاده از  voip خانگی هزینه‌های سنگین مکالمات روزانه برای ارتباطات داخلی و بین‌المللی بسیار کاهش می‌یابد. در ادامه این مقاله می‌خواهیم در مورد ویپ خانگی و نحوه راه‌اندازی آن صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

voip خانگی چیست؟

بیشتر ارتباطات تلفنی منازل به صورت آنالوگ است اما کاربران خانگی و افراد دورکار هم می‌توانند با استفاده از سیستم ویپ این ارتباط را به وسیله سیگنال‌های دیجیتال برقرار کنند. کافی است تنها یک سیستم ویپ خانگی راه‌اندازی کنند. البته باید توجه داشت که هزینه‌ مربوط به خرید تجهیزات و راه‌اندازی سیستم ویپ در مقایسه با هزینه استفاده از سیستم آنالوگ برای مصارف خانگی عادی زیاد است، بنابراین برای مصارف خانگی معمول مناسب نخواهد بود.

ویپ-خانگی

تجهیزات مورد نیاز برای راه‌اندازی voip خانگی

برخلاف تجهیزات مورد نیاز برای راه‌اندازی ویپ در سازمان‌ها و ادارات، برای راه‌اندازی voip خانگی نیاز به تجهیزات زیادی نیست. شما باید موارد زیر را داشته باشید تا به راحتی یک سیستم سیستم ویپ خود را در خانه راه‌اندازی کنید.

  • اینترنت پرسرعت خانگی؛
  • خط تلفن دیجیتال یا همان خط اینترنتی در غیر این صورت مبدل خط آنالوگ به دیجیتال؛
  • یک کامپیوتر یا لپ تاپ به عنوان سرور ویپ؛
  • تلفن‌ مبتنی بر IP یا آداپتور مناسب به عنوان مبدل برای تلفن‌های آنالوگ. شما برای استفاده از ویپ نیاز به نوع خاصی از تلفن‌های تحت شبکه با نام IP Phone خواهید داشت. برای تهیه این تلفن‌ها 3 کار می‌توانید انجام دهید:
  • یک تلفن دیجیتالی مبتنی بر IP تهیه کنید
  • همان تلفن آنالوگ را داشته باشید اما برای اینکه این تلفن‌ها وارد سیستم ویپ شوند و با سرور دیجیتالی ویپ کار کنند، باید به یک آداپتور ویپ با نام ATA متصل شوند
  • از تلفن‌های نرم‌افزاری مبتنی بر IP استفاده کنید. این مورد بسیار به صرفه‌تر از دو مورد بالا خواهد بود. شما می‌توانید از کامپیوتر و لپ‌تاپ یا گوشی خود به عنوان تلفن نرم‌افزاری مبتنی بر شبکه استفاده کنید. اما قبل از استفاده باید نرم‌افزار مخصوص به تلفن‌های نرم‌افزاری را در گوشی یا سیستم خود نصب کنید. بیشتر این نرم‌افزارها رایگان هستند و با نام نرم‌افزارهای  SIPمخصوص به ویپ یا (VoIP SIP softphone)  شناخته می‌شوند.
حتما بخوانید : آی پی فون

مزیت‌های ویپ خانگی

مهم‌ترین کاربرد سیستم ویپ در منزل زمانی است که شما دورکار هستید یا خانه شما محل کار شما هم هست. در این صورت شما با راه‌اندازی یک سیستم voip خانگی هزینه‌های مربوط به تماس‌های کاری خود را بسیار کاهش خواهید داد و در عین حال تماس‌های بسیار باکیفیتی را خواهید داشت. همچنین می‌توانید تماس تصویری هم داشته باشید. کاری که با تلفن‌های معمولی امکان‌پذیر نیست.

تفاوت‌های voip خانگی و ویپ سازمانی

به دلیل محدود بودن محیط و تعداد کاربران، تجهیزات مورد نیاز برای راه‌اندازی ویپ خانگی کم و محدود خواهد بود. بنابراین تنها تفاوت voip خانگی با ویپ‌های سازمانی در محدود بودن تجهیزاتی است که به کار گرفته می‌شود و به تبع آن هزینه راه‌اندازی آن هم کمتر از ویپ‌های سازمانی خواهد بود.

مراحل راه‌اندازی ویپ خانگی

پس از تهیه تجهیزات نوبت به راه‌اندازی سیستم ویپ می‌رسد. شما برای راه‌اندازی سیستم ویپ باید مراحل زیر را طی کنید:

1.    اتصال به اینترنت

همانگونه که در بالا به آن اشاره شد، ویپ، امکان تماس را از طریق شبکه فراهم می‌کند. بنابراین بدیهی است که اتصال به اینترنت پرسرعت اولین نیاز برای راه‌اندازی ویپ باشد. اما چرا پرسرعت؟ به این دلیل که در تماس خود قطع و وصلی نداشته باشید و کیفیت مکالمه مطلوب باشد. البته سرعت بسیار زیاد مدنظر نیست و حداقل 100 کیلوبایت بر ثانیه کفایت خواهد کرد. علاوه بر سرعت، پایداری و ثبات اتصال به اینترنت هم در ویپ مسئله مهمی است. پایداری به این معنی است که سرعت اینترنت شما مدام کم و زیاد نشود. اینترنت‌های سیمی مثل ADSL پایداری بیشتری نسبت به وای‌فای دارند بنابراین برای راه‌اندازی voip خانگی توصیه می‌شود. با یک اتصال سریع و پایدار، یک مکالمه با کیفیت و بدون قطعی را تجربه خواهید کرد.

2.    تبدیل خط آنالوگ به خط اینترنتی

برای استفاده از ویپ خطوط تلفن آنالوگ پاسخگو نخواهند بود بنابراین باید آن‌ها را تبدیل به دیجیتال کنید. برای این کار شما دو انتخاب خواهید داشت:

  • شما می‌توانید خطوط دیجیتالی مثل خطوط سیپ ترانک (Sip Trunk) را از مخابرات خریداری کنید.
  • همچنان خطوط آنالوگ خود را حفظ کنید اما از یک گیت‌وی(Gateway) مخصوص به این کار استفاده کنید. این گیت‌وی سیگنال‌های آنالوگ را به دیجیتال تبدیل خواهد کرد.

تبدیل خط تلفن آنالوگ به دیجیتال یک کار تخصصی بوده بنابراین بهتر است از افراد متخصص و شرکت‌های معتبر در زمینه ارائه خدمات ویپ کمک بگیرید.

ویپ-خانگی 1

3.    ایجاد سرور ویپ

در مرحله بعدی برای راه‌اندازی ویپ، نیاز به نصب و پیکربندی یک سرور خواهید داشت تا نرم‌افزارهای مربوطه روی آن نصب شود. برای این کار نیازی به خرید یک سرور مخصوص نیست و شما می‌توانید از همان کامپیوتر خانگی یا لپ‌تاپ هم به عنوان سرور یا همان مرکز تماس ویپ استفاده کنید.

شما از این کامپیوتر یا لپ‌تاپ فقط برای نصب نرم‌افزارهای مربوط به راه‌اندازی ویپ استفاده خواهید کرد. نرم‌افزار استریسک (Asterisk)، بهترین نرم‌افزار برای راه‌اندازی ویپ خانگی است. هر چند نرم افزارهای دیگری هم برای این کار وجود دارند اما بیشتر آن‌ها هم بر پایه استریسک کار می‌کنند. نصب و راه‌اندازی نرم‌افزارها هم یک کار تخصصی است و توصیه می‌شود برای اطمینان بیشتر و نتیجه بهتر حتما از یک متخصص ویپ کمک بگیرید.

4.    اتصال تلفن به سرورهای ویپ

در آخرین مرحله باید بین تلفن‌ها و سرور ویپ ارتباط برقرار شود که برای این منظور می‌توانید از مودم‌های سیمی یا وایرلس استفاده کنید. اما همانطور که گفته شود مودم‌های سیمی به علت پایداری و ثبات بیشتر انتخاب مناسب‌تری برای سیستم ویپ خانگی هستند. در نهایت با تلفن می‌توانید شماره‌گیری و صحبت کنید.

در این نوشته مرکز تلکام ایران تلاش کردیم راهنمای کاملی در مورد راه اندازی voip خانگی در اختیار شما قرار دهیم. در صورت داشتن هر گونه سوال یا ابهام همکاران پاسخگوی شما خواهند بود.

در بحث پیرامون این مقاله شرکت کنید

تیم ایران تلکام

همانطور گفتیم وردپرس فقط یک اسکلت‌بندی اولیه به شما می‌دهد پس بقیه کارها با خودتان است.

درباره تیم ما بیشتر بدانید

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید