راه اندازی voip سیسکو

اگر قصد دارید سیستم ویپ خانگی خود را راه اندازی کنید یا برای شرکت خود به سیستم ویپ نیاز دارید، اما نمی‌دانید کدام سیستم ویپ برای شما مناسب‌تر است، پیشنهاد می‌کنیم این نوشته مرکز تلکام ایران در مورد راه اندازی voip سیسکو را با دقت مطالعه بفرمایید.

voip سیسکو چیست؟

برای آشنایی با سیستم ویپ سیسکو لازم است که با سیستم ویپ در مرحله اول و سپس با شرکت سیسکو آشنا شویم:

سیستم ویپ یک سیستم برای انتقال صدا و تصویر بر بستر شبکه‌های داخلی و خارجی است. در واقع سیستم ویپ به جای سیستم سیم کشی معمول شهری به شبکه‌های اینترنتی در داخل سازمان یا خارج از آن وابسته است. این ویژگی باعث شده است که هزینه‌های استفاده از سیستم ویپ نسبت به تلفن‌های عادی بسیار کمتر باشد.

شرکت سیسکو هم یکی از شناخته شده‌ترین شرکت‌های ارائه کننده خدمات مربوط به مرکز تماس است که توانسته بسیاری از نیازهای جامعه را به روش‌هایی بسیار ساده پاسخ بدهد.

سیستم ویپ سیسکو سیستمی است که می‌تواند نیازهای هر سازمانی را پاسخ دهد.

راه-اندازی-ویپ-سیسکو

پیاده سازی ویپ سیسکو چه مزایایی دارد؟

استفاده از خدمات ویپ به خودی خود دارای مزایای بسیار زیادی برای شرکت‌ها و سازمان ها است. به همین منوال استفاده از سیستم ویپ cisco می‌تواند مزیت‌های بسیار بیشتری به همراه داشته باشد:

1- افزایش امنیت

سیستم ویپ یک سیستم امن است و نفوذ به آن کار راحتی نیست، با این وجود سیستم ویپ سیسکو از امنیت بسیار بیشتری برخوردار است. با توجه به سابقه این شرکت در ارائه راهکارهای یکپارچه می‌توان گفت که امنیت یکی از تخصص‌های شرکت سیسکو است.

2- انعطاف پذیری و قابلیت توسعه بسیار بالا

سیستم سیسکو انعطاف پذیری بسیار بالایی دارد و به راحتی می‌توانید آن را توسعه دهید. همه ما می‌دانیم که یک شرکت یا سازمان با گذر زمان بزرگ‌تر شده و به همین دلیل هم نیازهای آن به سیستم ویپ و مرکز تماس افزایش پیدا می‌کند. یکی از بدترین تجربه‌هایی که برای سازمان‌ها و افراد آن بسیار ناخوشایند است، عوض کردن سیستم ویپ یا مرکز تماس است. به همین دلیل سیسکو سعی کرده است که با ارائه سیستم‌های متنوع نیاز انواع سازمان‌ها را پاسخ بدهد.

3- هزینه بسیار پایین

نصب و راه اندازی voip سیسکو بسیار ارزان‌تر از خرید تجهیزات مرکز تماس این شرکت است. در واقع برای راه اندازی ویپ سیسکو به تجهیزات اولیه سیستم ویپ و لایسنس ویپ شرکت سیسکو نیاز داریم. تهیه لایسنس این سیستم کار راحتی نبوه و هزینه زیادی در پی دارد. اما از آنجایی که برای هر مشکلی راه حلی وجود دارد. راه آسانی هم برای تهیه لایسنس‌های ویپ سیسکو وجود دارد. بسیاری از شرکت‌های ارایه کننده این لایسنس‌ها، آن را به صورت کرک شده و مادام العمر به فروش می‌رسانند. در واقع با خرید یکبار لایسنس کرک شده، می‌توانید برای همیشه از آن استفاده کنید. بنابراین چنانچه بین سیستم مرکز تماس سنتی و ویپ سیسکو دو دل هستید، شک خود را کنار بگذارید و به سیستم ویپ سیسکو اعتماد کنید. مطمئن باشید که پشیمان نخواهید شد.

تجهیزات مورد نیاز برای راه اندزی voip سیسکو

برای راه اندازی سیستم voip سیسکو به تجهیزات و ابزارهای خاصی نیاز است. اه هیچ جای نگرانی نیست چرا که از طریق بخش تماس با ما به راحتی می‌توانید همه این تجهیزات را تهیه کنید. تجهیزات مورد نیاز برای این کار به صورت زیر است:

1- گوشی تلفن سازگار با ویپ

برای استفاده از سیستم ویپ به یک تلفن سازگار با این سیستم نیاز دارید. گوشی تلفن مورد استفاده در این مورد ممکن است یک تلفن رومیزی سازگار با سیستم ویپ باشد یا از وب فون که یک نرم افزار تحت وب برای برقرای ارتباط است، استفاده شود. بنابراین لازم است قبل از اقدام برای راه اندازی سیستم ویپ cisco با توجه به نیازهای خود این محصولات را بررسی کنید. برای مثال اگر قصد دارید یک تلفن برای مدیریت تهیه کنید، شاید بهتر باشد از تلفن‌های رومیزی کمک بگیرید، اما اگر برای اپراتورهای مرکز تماس تلفن تهیه می‌کنید، استفاده از وب فون منطقی‌تر است. شرکت سیسکو در زمینه تولید گوشی‌های تلفن هم دارای سابقه طولانی است. به صورتی که برای هر کاربری یک گوشی مخصوص تولید کرده است. تولید انواع تلفن‌های صنعتی، مدیریتی، اپراتوری و کال سنتری تنها گوشه‌ای از انواع تلفن‌ها مختلف با کاربری متفاوت این سازمان می‌باشد.

2- Gateway 

Gateway یک رابط بین سسیتم ویپ و خطوط تلفن شهری است. بنابراین این محصول مختص راه اندازی ویپ cisco نیست و در صورتی که هر سیستم ویپ دیگری را هم راه اندازی کنید به یک Gateway  نیاز پیدا خواهید کرد.

راه اندازی voip سیسکو

3- روتر

روتر یکی از تجهیزات مورد نیاز برای راه اندازی شیکه و سیستم ویپ است. بنابراین برای راه اندازی voip سیسکو هم به یک روتر نیاز خواهید داشت. این روتر نقش فعالی در انتقال داده‌ها و تماس‌های شما برعهدهد خواهد داشت.

4- لایسنس ویپ سیسکو

برای اینکه بتوانید از سیستم ویپ سیسکو استفاده کنید لازم است که لایسنس ویپ این شرکت را خریداری کنید. هر چند توصیه می شود از لایسنس‌های اورجینال این شرکت استفاده شود، اما به دلیل هزینه‌ زیاد این لایسنس‌ها، بسیاری از شرکت‌ها ترجیح می‌دهند از نسخه کرک شده لایسنس استفاده کنند. . با این کار دیگر راه اندازی سیستم voip سیسکو تقریبا به پایان می‌رسد.

در بحث پیرامون این مقاله شرکت کنید

تیم ایران تلکام

همانطور گفتیم وردپرس فقط یک اسکلت‌بندی اولیه به شما می‌دهد پس بقیه کارها با خودتان است.

درباره تیم ما بیشتر بدانید

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید