Contents hide

شارژینگ و بیلینگ ویپ

مراکز تماس ویپ سرویس‌های مختلفی از جمله تماس صوتی، ارسال و دریافت فایل، کنفرانس ویدیویی، شارژینگ و بیلینگ ویپ و… را با هزینه بسیار پایین‌تر از مخابرات برای سازمان‌ها و کسب‌وکارها فراهم می‌کنند. سازمان‌ها به ازای دریافت این خدمات به صورت دوره‌ای مثلا ماهیانه هزینه پرداخت می‌کنند.

منظور از شارژینگ و بیلینگ ویپ یا صورتحساب تماس ویپ، فرایند جمع‌آوری و محاسبه هزینه‌های مربوط به سرویس‌های ویپ است. هزینه مکالمات شهری، بین شهری، بین‌المللی، عوارض و مالیات، آبونمان، خدمات ویژه و… بخشی از مواردی است که در بیلینگ دوره‌ای سرویس ویپ لحاظ می‌شود. علاوه بر این‌ها هزینه راه‌اندازی، نصب، تعلیق یا خاتمه سرویس، هم‌چنین دریافت و ثبت پرداخت مشتریان یا همان شارژینگ ویپ هم در بیلینگ اعمال می‌شود.

به دلیل وجود پارامترهای مختلف موثر در بیلینگ تماس، سناریوهای شارژینگ مختلف و پیچیده‌ای هم می‌تواند وجود داشته باشد که امکان محاسبه آن را به صورت دستی دشوار می‌کند. سیستم‌ شارژینگ و بیلینگ مرکز تلکام ایران با اعمال تمام پارامترهای دخیل در محاسبه هزینه‌ها، بیلینگ تماس را به صورت بسیار موثری انجام می‌دهد و آپشن‌های مختلفی را در اختیار ارائه‌دهندگان خدمات می‌گذارد تا خدمات خود را با ساختارهای قیمتی مختلف ارائه کنند.

امکانات سیستم شارژینگ و بیلینگ مرکز تلکام ایران

 1. امکان محاسبه چند نرخی تماس براساس پکیج‌های کیفی متفاوت نظیر VIP و ..
 2. امکان محاسبه نرخ تماس براساس سرشماره مقصد
 3. امکان تعریف قیمت‌های متفاوت تماس
 4. قابلیت ارتباط ترانک امن با مرکز تلفن‌های carrier
 5. امکان ایجاد تسویه حساب پرداخت براساس متدهای (پیش پرداخت، پس پرداخت یا  credit/debit)
 6. امکان محاسبه لحظه‌ای تماس براساس ارتباط با database و کردیت لحظه‌ای
 7. امکان اعلام آلارم جهت کاهش شارژ کاربر
 8. امکان ساخت اشتراک‌های با قابلیت تخصیص به چند کاربر و محاسبات real-time
 9. قابلیت ایجاد شارژ کارت
 10. قابلیت ارتباط با سامانه‌های کنترلی براساس متدهای مختلف نظیر api
 11. قابلیت ایجاد سرشماره‌های مختلف ورودی و ارتباط با مشترک
 12. قابلیت ایجاد تماس‌های رایگان نظیر ارتباط‌های داخلی  110- 125 و ارتباط با پشتیبانی call-center
 13. قابلیت اعمال زمان heartbit جهت بروزرسانی billing و مدیریت ظرفیت بسته
 14. قابلیت پردازش و ساخت 30 هزار مشترک و 7 هزار تماس همزمان در هر سرور
 15. قابلیت افزایش سرورها و ایجاد یک pool توسعه

در ادامه با هریک از این قابلیت‌ها بیشتر آشنا می‌شویم.

محاسبه چند نرخی تماس براساس پکیج‌های کیفی متفاوت نظیر VIP

برای تماس با نقاط مختلف چندین انتخاب وجود دارد. مثلا برای تماس با آمریکا می‌توان از خطوط شهری یا خطوط بین‌المللی یا carrierهای بین‌المللی استفاده کرد. هر کدام از این خطوط که به سیستم وصل شده‌اند هزینه‌های مختلفی دارند مثلا تماس از طریق خطوط شهری دقیقه‌ای 2هزار تومن محاسبه می‌شود یا تماس از طریق کریرهای بین‌المللی دقیقه‌ای 500 تومان یا… .

منظور از چند نرخی کردن هزینه تماس این است که با توجه به ارتباطاتی که برای تماس با مقصد به سیستم معرفی شده است می‌توان نرخ‌های مختلفی را معرفی کرد. سیستم بیلینگ مرکز تلکام ایران علاوه بر معرفی انواع پکیج‌ها، نرخ تماس متناسب با آن را هم برای مشتری محاسبه می‌کند.

امکان محاسبه نرخ تماس براساس سرشماره مقصد

امکان ارائه نرخ‌های مختلف برای تماس با مقصد براساس سرشماره مقصد در سیستم بیلینگ مرکز تلکام ایران وجود دارد. مثلا فرض کنیم سیستم بیلینگ در تهران راه‌اندازی شده است. برای تماس از تهران با کرج یا سیستان و بلوچستان یا اصفهان و… یا کشورهای دیگر که پیش‌شماره‌های مختلفی دارند، می‌توان از طریق سیستم بیلینگ نرخهای متفاوتی هم برای آن‌ها مشخص کرد.

امکان تعریف قیمت‌های متفاوت تماس

امکان تعریف نرخ‌های متفاوت برای دسته‌های مختلف تماس از جمله تماس‌های داخل شهری، بین‌ شهری، بین‌المللی، موبایلی و …. در سیستم بیلینگ وجود دارد.

قابلیت ارتباط ترانک امن با مرکز تلفن‌های carrier

منظور از carrier شرکت‌های ارائه‌دهنده خطوط بین‌الملل یا کشوری است. شرکت‌هایی مثل مخابرات که خطوط ارتباطی را روی بستر زوج سیم مسی می‌فروشند. کریر این خطوط را به روش‌های مختلفی ارائه می‌دهد مثلا روی اینترنت یا روی فیبر نوری. پکیج‌های این شرکت‌ها قابلیت استفاده در چندین شهر یا کشور دارند. سازمان‌ها و ارگان‌هایی که کار فروش خطوط پرظرفیت را به اشخاص در سازمان‌ها یا کشورهای مختلف می‌کنند

امکان ایجاد تسویه حساب پرداخت براساس متدهای (پیش پرداخت، پس پرداخت یا credit/debit)

از قایبلیت‌های مهم سیستم بیلینگ مرکز تلکام ایران قابلیت کردیت/دبیت یا پیش‌پرداخت و پس‌پرداخت است. این سیستم از هر دو نوع تسویه‌حساب پشتیبانی می‌کند. منظور از پیش‌پرداخت یا کردیت یعنی سرویس انتخابی شما مقداری به عنوان اعتبار اولیه دارد و شما با تهیه آن از آن مقدار اعتبار استفاده می‌کنید که پس از اتمام می‌توانید مجددا اعتبار را شارژ کنید یا نکنید. منظور از پس‌پرداخت یا دبیت هم یعنی شما از سرویس استفاده می‌کنید در نهایت هزینه آن را پرداخت می‌کنید.

امکان محاسبه لحظه‌ای تماس براساس ارتباط با database و کردیت لحظه‌ای

در کردیت لحظه‌ای می‌توان تماس را به صورت باکس‌های مشخص به سیستم معرفی کرد تا به صورت دوره‌ای با دیتابیس همگام‌سازی شود. کردیت لحظه‌ای به ارائه‌دهندگان خدمات ارتباطی (CSP) این امکان را می‌دهد تا قوانین شخصی مشتریان را برای احتساب هزینه، اعمال تخفیف، تبلیغات و تسویه‌حساب‌ها برای شخصی‌سازی تجربه کاربری اعمال کنند.

امکان اعلام آلارم جهت کاهش شارژ کاربر

به کمک سیستم بیلینگ مرکز تلکام ایران شما می‌توانید حداقل شارژی را برای کاربر مشخص کنید تا زمانیکه شارژ کاربر به آن میزان رسید از طریق آلارم کاهش شارژ به کاربر اعلام شود.

امکان ساخت اشتراک‌های با قابلیت تخصیص به چند کاربر و محاسبات real-time

سیستم بیلینگ امکان ایجاد حساب کاربری اشتراکی با قابلیت realtime را برای کاربران فراهم کرده است. برای مثال شما می‌توانید با تهیه یک حساب کاربری روی 3 دستگاه مختلف از آن استفاده کنید.

قابلیت ایجاد شارژ کارت

می‌توان برای این سیستم یک دستورالعمل یا اتوماسیونی ایجاد کرد که به صورت اتوماتیک کد شارژ تولید کند. این کدها معادل با یک عدد هستند و به محض آن که توسط یک شماره کاربر استفاده شود به میزان آن عدد حساب کاربر شارژ می‌شود. هم‌چنین می‌توان مشخص کرد که اگر کاربری برای چند بار مثلا 5 بار کد اشتباه استفاده کند حساب کاربری وی برای مدتی مثلا 24 ساعت معلق شود.

قابلیت ارتباط با سامانه‌های کنترلی براساس متدهای مختلف نظیر api

با سیستم بیلینگ می‌توان عملیات مالی را به سامانه‌های دیگری هم ارجاع داد. فرض کنید سازمانی یک ERP مخصوص به خود ایجاد کرده و تمام رفتارهای سازمانی را در آن مدیریت می‌کند. از طرفی سازمان نیاز دارد که به کمک ERP خود، شارژینگ و پایانه‌های مالی سازمان را هم مدیریت کند.

سیستم شارژینگ و بیلینگ امکان کار کردن به صورت جزبه‌جز با پنل ERP و تعریف هزینه فرد به فرد را ندارند. اما متدهای ارتباطی نظیر api و وب‌سرویس‌ها وجود دارد که به کمک آن‌ها می‌توان عملیاتی را که از طریق پنل سیستم انجام می‌شود را به نرم‌افزارهای سطح بالاتر مثل ERP انتقال داد.

قابلیت ایجاد سرشماره‌های مختلف ورودی و ارتباط با مشترک

قابلیت ایجاد تماس‌های رایگان نظیر ارتباط‌های داخلی  110- 125 و ارتباط با پشتیبانی call-center

از طریق پنل سیستم شارژینگ و بیلینگ می‌توان بعضی از شماره‌ها را به نحوی تعریف کرد که مشترک پس از گرفتن این شماره‌ها شامل محاسبه هزینه نشود. برای مثال بعضی شماره‌های اضطراری از جمله 115 و 125 و… یا ارتباط با پشتیبانی مرکز تماس معمولا نباید شامل هزینه شوند.

قابلیت اعمال زمان heartbeat جهت بروزرسانی billing و مدیریت ظرفیت بسته

با استفاده از این قابلیت، مدیریت بروزرسانی پکیج‌ها زمان‌بندی می‌شوند. یعنی شما می‌توانید بازه‌های زمانی منظم یا نامنظمی را تعریف کنید تا در این بازه‌های زمانی اعتبار حساب کاربر بررسی و بروزرسانی شود.

قابلیت پردازش و ساخت 30 هزار مشترک و 7 هزار تماس همزمان در هر سرور

سیستم بیلینگ مرکز تلکام ایران امکان ایجاد حساب کاربری برای 30 هزار مشترک را دارد که این مشترکین در هر ثانیه می‌توانند 7 هزار تماس هم‌زمان داشته باشند.

قابلیت افزایش سرورها و ایجاد یک pool توسعه

در سیستم بیلینگ مرکز تلکام ایران مکانیزمی با عنوان پولینگ طراحی شده است که برای آن می‌توان یک نرم‌افزار کنترلی سطح بالا ایجاد کرد به طوریکه به چند سرور فرمان دهد. به این ترتیب به جای تعریف این فرایندها روی هر سرور، یک نرم‌افزار بزرگتر طراحی می‌شود که این نرم‌افزار براساس خط‌مشی‌های مختلف، هر کدام از شماره‌ها را روی یکی از سرورها ایجاد می‌کند و یک pool تشکیل می‌دهد.

داشبورد سیستم بیلینگ مرکز تلکام ایران

سیستم شارژینگ و بیلینگ ویپ مرکز تلکام ایران هم‌چنین شامل تعدادی پردازش کنترلی است:

گزارش تماس  CDR(Call Details Record)

گزارش تماس CDR به معنای ثبت جزئیات تماس‌های گرفته روی مرکز تلفن است، یعنی گزارش‌های جزئی هر تماس از جمله آدرس مبدا و مقصد تماس‌ها، طول مدت زمان تماس، زمان شروع و پایان تماس و… را مشخص می‌کند و امکان فیلترینگ گزارش‌ها هم وجود دارد. گزارش CDR ابزار مهمی در جهت عیب‌یابی و رفع مشکلات کاربران مرکز تماس است.

مانیتور لحظه ای تماس ها و داخلی ها

در این سیستم امکان مانیتور لحظه‌ای و مشاهده وضعیت داخلی تماس‌ها (پاسخ داده شده، اشغالی، پاسخ داده نشده، تماس موفق یا ناموفق) هم فراهم است.

سامانه فایروال و لاگر

سامانه فایروال سیستم شارژینگ و بیلینگ ویپ براساس متد لاگر، لاگ‌های سیستم را مشخص می‌کند و اگر نقص یا رفتار غیر طبیعی در سیستم مشاهده شود آی‌پی آن دستگاه را در لیست بلاک قرار می‌دهد و دسترسی آن را به سیستم قطع می‌کند.

در بحث پیرامون این مقاله شرکت کنید

تیم ایران تلکام

همانطور گفتیم وردپرس فقط یک اسکلت‌بندی اولیه به شما می‌دهد پس بقیه کارها با خودتان است.

درباره تیم ما بیشتر بدانید

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید