علت قطعی تماس در voip

علت قطعی تماس در voip

امروزه سازمان‌ها و کسب‌وکارهای مختلف برای ارتباطات درون سازمانی هم‌چنین ارتباط با مشتریان خود از سیستم تلفن ویپ استفاده می‌کنند. تلفن ویپ یک تکنولوژی ارتباطی مبتنی بر اینترنت است و صدا را در بستر شبکه منتقل می‌کند. تماس از طریق اینترنت هزینه‌ها را تا حد زیادی کاهش می‌دهد و بسیاری از مشکلات ارتباطی از طریق خطوط تلفن شهری را ندارند.

سیستم ویپ در کنار امکانات و مزایایی که برای کسب‌وکار شما فراهم می‌کند گاهی دچار مشکلاتی هم می‌شود. بیشتر این مشکلات زمانی به وجود می‌آید که کارشناسان مربوطه به هنگام راه‌اندازی سیستم ویپ بعضی از نکات و مسائل را رعایت نمی‌کنند و منجر به ایجاد ایراداتی در انتقال صدا می‌شوند.

این مشکلات را می‌توان به 3 دسته کلی تقسیم کرد. در ادامه به بیان این مشکلات و ایرادات می‌پردازیم.

دسته اول- مشکلات مربوط به طراحی شبکه داخلی

طراحی و رجیستر کردن سیستم مرکز تماس با خطوط ارتباطی مثل خطوط آنالوگ شهری (FXO) و خطوط دیجیتال سیپ (سیپ ترانک و سیپ‌فون)، ممکن است باعث به وجود آمدن قطعی‌هایی شود. مسائل و مشکلاتی که در قطعی سیپ‌ترانک، سیپ‌فون و FXO به وجود می‌آید شامل خش‌خش صدا، نویز و اکو صدا و قطعی‌های مکرر در حین یک مکالمه می‌شود.

منظور از قطعی‌های مکرر این است که مثلا در یک تماس 1 دقیقه‌ای چندین بار و در هربار چندین ثانیه تماس قطع شده و مجددا وصل می‌شود. مهم‌ترین دلیل ظرفیت پایین پهنای باند است. کم بودن پهنای باند دانلود منجر به قطع شدن صدای طرف مقابل شده و کم بودن پهنای باند آپلود باعث قطع شدن صدای شما می‌شود.

وجود هر کدام از موارد ذکر شده در سیستم تلفن ویپ، به شبکه و نحوه طراحی شبکه شما مرتبط می‌شود. بنابراین باید تنظیمات شبکه خود از جمله تنظیمات مودم، پهنای باند و خطوط ارتباطی را بررسی کنید.

دسته دوم-مودم مخابراتی

دسته دوم از مشکلات به دلیل عدم توجه به قدرت و کیفیت مودم است. قدرت یک مودم به مسائلی مثل کیفیت خط، سیستم برق‌کشی ساختمان، فاصله یا دوری و نزدیکی از مرکز مخابراتی ارائه‌دهنده بستگی دارد. بنابراین چون مودم‌ها یک ظرفیت مشخصی دارند و در یک بازه توانی خاصی هستند، به منظور جلوگیری از مشکلات ناشی از مودم، حتما باید نیازهای تماسی شرکت سنجیده شده سپس متناسب با نیازها مودم مناسب خریداری شود.

دسته سوم-تنظیمات مرکز تماس داخلی

گاهی اما ایرادات داخلی در چیدمان فرایند تماس وجود دارد و یک سری از جزئیات در پیاده‌سازی کانفیگ‌ها رعایت نشده است. منظور این است که تنظیمات داخلی مرکز تماس به نحوی انجام می‌شود که با یکدیگر تعارض پیدا می‌کنند. در نتیجه منجر به ایجاد لوپ شده و به تبع آن مشکلاتی در دستگاه مرکز تماس هم به وجود می‌آید که قطعا روی کیفیت تماس تاثیرگذار خواهد بود.

راهکار های برطرف کردن مشکلات قطعی تماس

با توجه به توضیحات برای برطرف کردن مشکل در هر یک از بخش ها، کارشناسان ما در مرکز تلکام ایران آماده یاری رسانی و مشاوره برای حل مشکلات می باشند

در بحث پیرامون این مقاله شرکت کنید

تیم ایران تلکام

همانطور گفتیم وردپرس فقط یک اسکلت‌بندی اولیه به شما می‌دهد پس بقیه کارها با خودتان است.

درباره تیم ما بیشتر بدانید

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید