مرکز تماس ابری

مرکز تماس ابری را می‌توان جدیدترین عضو خانواده مرکز تماس و مرکز تلفن دانست. به صورتی که این عضو جدید هنوز به تکامل نرسیده و راه درازی برای رسیدن به سایر اعضای خانواده خود در پیش دارد. مثل هر تکنولوژی یا پلتفرم جدیدی، مرکز تماس ابری هم دارای مخالفان و موافقان خاص خود می‌باشد. هر کدام از این افراد هم دارای استدلال‌ها و دلایل خاص خود هستند. در این بخش ابتدا این موضوع را بررسی می‌کنیم که کال سنتر ابری چیست؟ سپس به سراغ مزایا و معایب آن خواهیم رفت و سعی می‌کنیم دید درستی نسب به این موضوع برای شما ایجاد کنیم.

مرکز تماس ابری چیست؟

مرکز تماس یا کال سنتر ابری به صورتی است که تجهیزات و زیر ساخت‌های آن در بیرون از دفتر یا شرکت شما قرار گرفته است و امکان استفاده از امکانات مرکز تماس بر بستر اینترنت را برای شما فراهم می‌کند. در واقع در این حالت شرکت استفاده کننده، به تعداد شماره‌های داخلی مورد نیاز خود، دستگاه تلفن داشته و به تجهیزات دیگری نیاز ندارد. این مرکز تماس بر پایه ویپ می‌باشد با این تفاوت که در آن شبکه داخلی تعریف نشده است و همه چیز روی اینترنت قرار می‌گیرد. از این جهت هم که فقط یک تلفن داشته و به تجهیزات دیگری نیاز نداد، شبیه تلفن‌های شهری است. در نهایت می‌توان گفت که کال سنتر ابری استفاده از voip به صورت برون سپاری شده است. منظور از برون سپاری این است که تمامی تجهیزات و امکاناتی که در اختیار شرکت یک فرد قرار می‌گیرد در بیرون از سازمان اتفاق می‌افتد.

شرکت‌های ارائه کننده مرکز تلفن ابری معمولا خدمات ارتباط با خطوط شهری، تامین امنیت، پشتیبانی و نگهداری مرکز تماس، تامین برق و تمامی موراد مرود نیاز مرکز تماس را برای مشتریان خود فراهم می‌کنند.

cloud-call-center

معایب مرکز تماس ابری

باید معایب و مزایای کال سنتر ابری را شناسایی کنیم تا بتوانیم متناسب با نیازهای سازمانی خودمان انتخاب درستی داشته باشیم. در ادامه به بررسی این موارد خواهیم پرداخت و در ابتدا به سراغ معایب ان می‌رویم:

1- مشکلات امنیتی

اولین مشکلی که در برخورد با مرکز تماس ابری باید نسب به آن هوشیار باشیم، مشکلات امنیتی این سامانه است. این سامانه به صورت معمول بر پایه ویپ ارائه می‌شود. ویپ سامانه‌ای امن است که امکان هک آن بسیار پایین است. اما مرکز تماس ابری به گونه‌ای است که در خارج از سازمان قرار دارد. بنابراین یک امکان را برای هکرها فراهم می‌کند که این سیستم را هک کنند. در واقع هکرها می‌توانند از نبود شبکه داخلی در سازمان بهره گرفته و صدماتی را به سیستم شما وارد کنند. حتی ممکن است بتوانند دسترسی شما را به مرکز تماس قطع کنند.

حتما بخوانید : 10 باور غلط در مورد ویپ

2- افت سرعت

همانطور که قبلا هم اشاره شد مرکز تماس ابری از اینترنت برای برقراری ارتباط استفاده می‌کند. در نتیجه امکان قطعی اینترنت وجود دارد و ممکن است عملکرد کال سنتر شما را با اختلال مواجه کند. در واقع این مورد را می‌توان به کیفیت بد اینترنت در ایران نسب داد. اما نکته‌ی دیگری باید به آن توجه شود این است که تجهیزات و سرورهای کال سنتر ابری خارج از سازمان قرار دارد، بنابراین برای برقراری ارتباط هر پیام باید ابتدا به سرور رفته و سپس به گیرنده منتقل شود. این مورد هم به تنهایی می‌تواند روی سرعت و کیفیت تماس شما تاثیر منفی به جای بگذارد.

3- امکان هماهنگی و یکپارچه سازی با سایر سیستم‌ها را ندارد

یکی دیگر از معایب اصلی مرکز تماس ابری این است که این سیستم قابلیت هماهنگی و یکپارچه سازی با سیستم‌های crm و ERP را ندارد. شاید در نگاه اول این موضوع بسیار مهم نباشد، اما در صورتی که قبلا از دفترچه تلفن هوشمند یا فکس اینترنتی استفاده کرده باشید، می‌دانید که اهیمت این موارد چقدر بالا است و چقدر می‌تواند در ساده کردن کارها به شما کمک کند.

مزایای مرکز تماس ابری

آشنایی مزیت‌های مرکز تماس ابری می‌تواند شما را برای استفاده از این تکنولوژی ترغیب کند:

1- کاهش هزینه‌ها

برون سپاری مرکز تماس به صورت کلی کاهش هزینه‌های جاری را به دنبال دارد. با استفاده از این خدمات دیگر نیازی به خرید تجهیزات ندارید و از طرفی دیگر هزینه‌های مربوط به نگهداری و پشتیبانی voip را پرداخت نخواهید کرد.

مرکز تماس ابری

2- امکان دورکاری

یکی دیگر از مزایای کال سنتر ابری این است که به راحتی می‌توانید سیستم دورکاری خود را راه اندازی کنید. در واقع یک دفتر مجازی است که امکان دورکاری را برای شما فراهم خواهد کرد. البته در نظر داشته باشید که این امکان به کمک سیستم ویپ هم در دسترس است.

3- ارائه خدمات پیوسته

یکی از مواردی که برای مشتریان یک شرکت دارای اهمیت بسیار زیاد است، پشتیبانی همیشگی و 24 ساعته است. با استفاده از مرکز تماس ابری و به کمک سیستم دورکاری خود به راحتی می‌توانید خدمات خود را به صورت 24 ساعته و بدون وقفه در اختیار مشتریان قرار دهید.

در بحث پیرامون این مقاله شرکت کنید

تیم ایران تلکام

همانطور گفتیم وردپرس فقط یک اسکلت‌بندی اولیه به شما می‌دهد پس بقیه کارها با خودتان است.

درباره تیم ما بیشتر بدانید

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید