معرفی معرفی مرکز تماس ویپ سیسکو cucm

مرکز تماس ویپ سیسکو cucm چیست؟

مرکز تماس ویپ سیسکو CUCM  که مخفف (Cisco Unified Communications Manager) یک بستر ارتباطی بر مبنای شبکه IP Based است. این مرکز تماس با ترکیب کردن ارتباطات تصویری و صوتی و بهره مندی از نرم افزارهای گوناگون، یک ارتباط موثر و ایمن را فراهم می آورد. به کمک مرکز تماس ویپ سیسکو یا CUCM می توان ارتباطات گسترده درون سازمانی و یا میان سازمانی را با سرعت و کیفیت بالا برقرار ساخت و از پشرفته ترین مکانیزم های disaster  recovery  و LoadBalancing بهره مند میگردد.

مرکز تماس ویپ سیسکو cucm

مرکز تماس ویپ سیسکو
Cisco Unified Communications Manager

مرکز تماس ویپ سیسکو CME

مرکز تماس سیسکو شامل 2 دسته CUCM و CME میباشد.  CME به مرکز تماس Minimal  سیسکو بر اساس Routerهای که لایسنس IP-Telephoney را دارند گفته می شود. در حالت CME بسیاری از قابلیت های پیشرفته ویپ وجود ندارد ولی به عنوان یک سلوشن ساده، در برخی طراحی به عنوان سلوشن backup که اصطلاحا SRST نامیده میشود میتواند بسیار کاربردی و موثر واقع گردد. امروزه موارد استفاده از روتر های سیسکو در زمینه IP-Telephoney بسیار پیشرفت کرده به نحوی که به عنوان انواع مدیاگیتوی در شبکه فعال می باشند.

 

مرکز تماسcme  یک راهکار عالی برای ایجاد یک ارتباط تلفنی با کیفیت بالا در بستر شبکه است. یک مرکز تماسcme  امکان یکپارچه سازی ارتباطات روی بسترهای گوناگون ارتباطی را فراهم می آورد و از پروتکل های  SIP و SCCP پشتیبانی می کند.

 

مرکز تماس cme

مرکز تماس cme برای چه کسب و کارهایی مناسب است؟

مرکز تماس cme یک راهکار ایده آل برای ایجاد ارتباطات راه دور روی بستر IP می باشد. کسب و کارها و مشاغل کوچک و نوپا می توانند از این مرکز تماس برای بهبود ارتباطات خود استفاده کنند. این مرکز تماس هزینه پشتیبانی و نگهداری پایینی دارد و راه اندازی آن نیز چندان هزینه بالایی ندارد و می تواند یک گزینه مقرون به صرفه برای کسب و کارهای کوچک باشد. اگر کسب و کار شما یک کسب و کار کوچک و نوپا می باشد که در آن از روترهای سیسکو استفاده می کنید، می توانید از روتر خود به عنوان یک مرکز تماس استفاده کنید. برای راه اندازی یک مرکز تماس cme می توانید با کارشناسان و مشاورین مجموعه ما تماس بگیرید.

مزایای راه اندازی یک مرکز تماس cme چیست؟

 1. ایجاد ارتباط تلفنی در بستر شبکه
 2. قابلیت انتقال مکالمات
 3. قابلیت ایجاد صف و سیستم انتظار مکالمات
 4. قابلیت پیجینگ سیسکو
 5. ایجاد کنفرانس تلفنی
 6. قابلیت راه اندازی تلفن گویا
 7. قابلیت اتصال تلفن در بستر IP
 8. قابلیت ایجاد تماس تصویری یا ارتباط راه دور با کیفیت مناسب
 9. ایجاد ارتباط میان شعب
 10. قابلیت ایجاد اتصالات درون سازمانی
 11. قابلیت استفاده از شماره های 5 رقمی

ویژگی  مرکز تماس ویپ سیسکو CUCM

این مرکز تماس شامل نرم افزار CUCM می باشد که نیازمند سروری با سخت افزار مناسب و قوی است تا بتواند از عهده کار خود بر بیاید. استفاده از این نرم افزار به این صورت است که بر مبنای قابلیت هایی که به آن نیاز دارید باید لایسنس هایی را خریداری کنید. لایسنس در واقع  به معنی مجوزی برای استفاده از یک سری قابلیت های خاص در یک نرم افزار یا سخت افزار می باشد. به طور کلی CUCM قابلیت های بیشتر و بهتری نسبت CME دارد، اما هزینه بیشتری بابت خرید سرور و لایسنس آن باید بپردازید که البته ارزشش را دارد. استفاده از CUCM مختص سازمان ها و ارگان های بزرگ است.

 

 

نحوه کار یک مرکز تماس ویپ سیسکو CUCM چگونه است؟

یک مرکز تماس CUCM  به دو صورت Cluster Base و Single Server کار می کند. در حالت Single Server، فقط یک سرور خدمات ویپ را ارائه داده و اگر این سرور دچار مشکل شود، مرکز تماس کاملا قطع می شود. اما در حالت Cluster Base، چند سرور به عنوان پشتیبان در کنار هم قرار گرفته و در وضعیت های مختلف، بار ترافیکی سیستم بین آنها تقسیم می گردد. در یک سیستم کلاستر بیس، در صورتی که یک سرور از مدار خارج گردد، سیستم دچار قطعی و یا اختلال نمی گردد و  سایر سرورها وظیفه پشتیبانی از سیستم را بر عهده می گیرند.

 

مزیت اصلی مرکز تماس ویپ سیسکو CUCM چیست؟

مزیت اصلی یک مرکز تماس ویپ سیسکو به قابلیت های آن مرتبط است. امکانات و ویژگی هایی که یک مرکز تماس ویپ سیسکو ارائه می دهد بسیار بیشتر و متنوع تر از یک نرم افزار Open Source است و با قاطعیت می توان گفت که یک مرکز تماس CUCM قدرتمند ترین شبکه ارتباطی مبتنی بر IP در جهان است. امکاناتی که این مرکز تماس ارائه می دهد بسیار گسترده تر از سایر نرم افزارهای مشابه است و می توان گفت مزیت اصلی آن متنوع بودن و گستردگی قابلیت های آن است.

مهمترین قابلیت های مرکز تماس ویپ سیسکو CUCM چیست؟

1- ایجاد ارتباط یکپارچه

شما با بهره مندی از یک سیستم  CUCM می توانید ارتباطات درون سازمانی خود را تقویت نموده و ارتباطات بیرون سازمانی و کاری خود را نیز استحکام ببخشید. ایجاد ارتباط یکپارچه به وسیله IP تلفن، پیام فوری، پیام ویدئویی با کیفیت و سایر موارد یکپارچه، مهمترین ویژگی یک مرکز تماس ویپ سیسکو می باشد. بهره مندی از این مرکز تماس سبب کاهش هزینه ها و صرفه جویی در زمان می شود.

 

 

2- از بین بردن فاصله های جغرافیایی

شما با استفاده از یک مرکز تماسCUCM  می توانید در هر نقطه ای که هستید با شرکای کاری، مشتریان و کارمندان خود در تعامل باشید. این مرکز تلفن دارای راه حل های متعددی برای برقراری انواع ارتباط راه دور و نزدیک می باشد.

 

 

3- قابلیت توسعه و سازگاری بالا

یکی از مهمترین ویژگی های یک مرکز تماس ویپ سیسکو  این است که قابلیت توسعه و گسترش بالایی دارد و با بسیاری از پلتفرم ها و نرم افزارهای مرتبط دیگر قابلیت سازگاری و اتصال را خواهد داشت. این قابلیت سبب می شود تا CUCM راه حلی برای تمام مشکلات پیش روی یکپارچه سازی ارتباطات باشد.

 

4- امنیت بالا

از آن جایی که سیسکو در این نرم افزار از به روز ترین پروتکل های احراز هویت و رمزگذاری و رمز گشایی ارتباطات و اطلاعات بهره می برد. ارسال و دریافت داده ها برای مشتریان و شرکای کاری و یا کارمندان درون سازمان، با امنیت بالا انجام شده و هیچ گونه نگرانی از بابت دخل و تصرف در اطلاعات ارسالی و دریافتی وجود ندارد.

مرکز تلکام ایران

اگر پس از مطالعه این مقاله به قابلیت ها و ویژگی های مرکز تماس ویپ سیسکو علاقه مند شدید، ما در مجموعه AHG تلکام آن را برای شما به بهترین شکل ممکن نصب و راه اندازی می کنیم. طراحی و راه اندازی یک مرکز تماس ویپ سیسکو یکی از ده ها خدماتی است که توسط متخصصین و کارشناسان برجسته ما در این مجموعه انجام می شود. مجموعه ما مفتخر است تا خدمات  ذکر شده را با بالاترین کیفیت ممکن و مناسب ترین قیمت در اختیار شما عزیزان قرار دهد.