ارائه انواع خدمات اکتیو شبکه

خدمات اکتیو شبکه به مجموعه اقداماتی گفته می‌شود که در حوزه کانفیک سیسکو و دستگاه‌های ارتباطی و مدیریتی در یک شرکت صورت می‌گیرد. تمامی این خدمات و اقدام به عملکرد صحیح شبکه کمک می‌کند. شبکه بر اساس تجهیزات، نوع کاربرد و استفاده، تنظیمات منحصر به فردی دارد. در این صورت باید تنظیمات را متناسب با نوع شبکه انجام دهید تا منجر به افزایش هزینه‌های شرکت نشود. در این مورد خدمات اکتیو شبکه اهمیت پیدا می‌کند.

خدمات اکتیو شبکه چیست؟

خدمات active شبکه با کمک تجهیزاتی انجام می‌شود که بر روی سیگنال‌ها و دیتای عبوری از شبکه یک فرآیند مشخص را انجام می‌دهند. همچنین برای انجام و اجرای خدمات اکتیو باید تنظیمات دستگاه نیز در بخش طراحی شبکه صورت بگیرد. از جمله این تنظیمات می‌توان به سوییچ (switch)، مسیریاب (Router)، دیوار آتش (Firewall)، کارت شبکه (NIC)، پرینت سرور (Print server) و مبدل فیبر نوری (Media Convertor) اشاره کرد.

انجام هر یک از این تنظیمات و همچنین اجرا و پیاده سازی فناوری نرم افزاری یا سخت افزاری در حوزه خدمات اکتیو شبکه کامپیوتری می‌گنجد. برای اجرای هر یک از این اقدامات باید به سراغ یک شرکت معتبر بروید. دریافت مشاوره و یا نصب و راه اندازی شبکه از جمله اقداماتی که توسط این شرکت‌ها انجام می‌شود.

خدمات اکتیو شبکه

تجهیزات اکتیو کدامند؟

ابزارها و تجهیزاتی که در زمینه خدمات active شبکه صورت می‌گیرد، شامل دو قسمت نرم افزاری و سخت‌افزاری هستند. روی این تجهیزات سیستم عاملی وجود دارد که قابلیت مدیریت و تنظیم دارند. تمامی تجهیزات و ابزارها به منظور اجرای خدمات اکتیو، تنظیمات دستگاه، پیکربندی شبکه، راه اندازی و به روز رسانی نرم افزارها و راهکارهای نصب آن‌ها در شبکه است. در کنار این خدمات نرم افزاری، یک بخشی از سیستم به روند ارسال دیتاها در مدارات شبکه مربوط است و بخشی ایجاد ارسال سیگنال و اتصالات الکترونیکی در شبکه است.

از جمله مهم‌ترین تجهیزات active شبکه می‌توان به روتر، سوئیچ، فایروال، VPN سرور(VPN Server) ، Web Application Firewall(WAF) سرور، لودبالانسر، کیس‌های کامپیوتر، تجهیزات میکروتیک، مودم‌ها، کارت شبکه، عناصر ذخیره‌ساز مانند هارد، RAM و پردازنده (CPU) اشاره کرد. برخی از تجهیزات در این زمینه عبارتند از:

سوئیچ: سوئیچ یکی از تجهیزات شبکه است که در خدمات پسیو شبکه و تجهیزات اکتیو استفاده می‌شود. سوئیچ برای اتصال همزمان چند کاربر به شبکه کاربرد دارد. همچنین امکان ارسال اطلاعات با سرعت بالا را فراهم می‌کند.

روتر: از دیگر تجهیزات مهم در خدمات اکتیو است که برای شبکه‌های LAN و WAN استفاده می‌شود. از این ابزار برای ارتباط بین یک یا چند شبکه با سرعت زمانی بالا استفاده می‌شود.

اکسس پوینت: این تجهیزات هم به سویچ شبکه‌های کابلی در شبکه‌های بی‌سیم شباهت دارد. از آن برای اتصال چندین سیستم با کمک شبکه وایرلس استفاده می‌شود.

تجهیزات اکتیو کدامند؟

سرویس‌های اکتیو شبکه

خدمات اکتیو شبکه شامل تمامی سرویس‌های دیتا، سرویس‌های امنیتی، راه اندازی اپلیکیشن‌ها، نرم افزارها و  CRM، سطوح دسترسی، سرویس‌های تلفن ابری یا ویپ، سرویس‌های ایمیلFTP Server، Skype for Business، Exchange، Webex ، cisco ISE، VDI، VSAN، SRM و share point است. به طور کلی مهم‌ترین خدمات active شبکه را می‌توان به صورت زیر بیان کرد:

خدمات لینوکس

بخشی از خدمات اکتیو شامل سرورهای موجود در شبکه است. سرورها برای ارائه خدمات به کاربران و کلاینت‌ها کاربرد دارند. کاربران می‌توانند درون شبکه یا بیرون سازمان فعالیت کنند. از سوی دیگر هر سرور سیستم عامل مخصوص به خود را دارد که می‌تواند لینوکس، اندروید و یا ویندوز باشد.

نصب نسخه سیستم عامل سرور با توجه به نیاز شبکه و اختصاص صحیح منابع مورد نیاز آن صورت می‌گیرد. بخشی از خدمات اکتیو هم در زمینه خدمات لینوکس است.

خدمات کانفیک سیسکو

بخش دیگری از خدمات اکتیو شبکه برای هدایت اطلاعات انجام می‌شود. بنابراین باید تنظیم و کانفیگ روترهای سیسکو، میکروتیک و هواوی و برندهای دیگر انجام شود. سیسکو یکی از سوییچ‌های مدیریتی است که با کمک آن تنظیمات امنیتی و کنترلی زیادی در اختیارتان قرار می‌گیرد. برخی از سرویس‌های شبکه مانند DHCP و DNS بر روی روتر و سوییچ اجرا می‌شود.

خدمات مانیتورینگ و کنترل شبکه

بخش دیگری از خدمات اکتیو شبکه به مانیتورینگ و کنترل شبکه اختصاص دارد. چرا که برای اطلاع از عملکرد صحیح شبکه به این بخش نیاز دارید. روش‌های زیادی برای سیستم مانیتورینگ و مدیریت شبکه وجود دارد این روش‌ها با توجه به وضعیت شبکه نرم افزار نصب می‌شوند.

بخش دیگری از خدمات به مدیریت پهنای باند اختصاص دارد. گاهی دانلودها و یا استفاده خارج از سازمان شبکه باعث کاهش سرعت اینترنت می‌شود. به همین دلیل شرکتی که در زمینه خدمات active فعالیت دارد، سیستم‌های کنترل و مدیریت پهنای باند را هم نصب می‌کند. با این روش می‌توان حجم ترافیک اینترنت را در زمان‌های مختلف به راحتی کنترل کرد.

میکروتیک یک دستگاه مجزا برای این روش است. به طوری که شرکت ارائه دهنده خدمات شبکه، سیستم مدیریت و کنترل پهنای باند را با کمک میکروتیک و سایبروم اجرا می‌کند.

علاوه بر خدمات اکتیو شبکه می‌توانید خدمات پسیو شبکه را هم از مرکز تلکام ایران تهیه کنید

نصب و تنظیم فایروال‌های سخت‌افزاری

ورود هکرها به درون شبکه یک سازمان که به سرقت اطلاعات و یا خرابکاری منجر می‌شود، مشکلات زیادی را به دنبال دارد. یکی از خدمات اکتیو شبکه جلوگیری از نفوذ هکرهاست که با کمک فایروال و پیکربندی آن صورت می‌گیرد. نصب تجهیزات امنیت شبکه و انجام تنظیمات بخشی از خدمات مرکز تلکام ایران است.

تعرفه خدمات اکتیو شبکه

هزینه‌ای که بابت خدمات ACTIVE باید پرداخت کنید، به نوع خدمات و گسترگی و وضعیت سازمان شما بستگی دارد. در هر صورت قبل از اینکه تنظیمات، نصب و یا ارائه نرم افزار یا سخت افزاری صورت بگیرد، وضعیت شبکه شرکت بررسی می‌شود. سپس شرکت ارائه دهنده خدمات اکتیو برحسب نوع نیاز شرکت شما، هزینه‌ها را مشخص می‌کند. مرکز تلکام ایران یکی از شرکت‌های فعال در زمینه خدمات پسیو و اکتیو شبکه است. در صورت نیاز می‌توانید به بخش تماس با ما مراجعه کنید.

خدمات کانفیک سیسکو