مرکز تماس freeswitch

مرکز تماس freeswitch بهترین مرکز تماس opensource (متن باز) با ظرفیت پردازش 10000 تماس به ازای هر سرور میتواند جوابگوی هر نیازی در صنعت از اپراتور ها تماس گرفته تا شخصی سازی های بسیار پیشرفته و ……  باشد.

ویژگی ها:

 1. معرفی مرکز تماس freeswitch
 2. ویژگی های بارز
 3. درگاه های ارتباطی
 4. پوسته
 5. ساختار پیاده سازی
 6. معرفی ماژول ها
 7. بازار هدف
 8. باورهای غلط

معرفی مرکز تماس freeswitch

توضیحات را با این عنوان شروع میکنم که این سامانه مرکز تماس فری سوییچ به نحوی یک محصول بینظیر در زمینه سیستم های تلفنی محصوب میگردد و این امر برگرفته از چیزی جز  یک طرز فکر آینده نگر نمی تواند باشد. مرکز تماس freeswitch با توجه به نوع طراحی نرم افزار و قابلیت های که تا کنون به این نرم سامانه voip اضافه گردیده توانسته در پست های بسیار کلیدی از پس ترافیک های پر پردازش بر آید.

در ادامه با بیان قابلیت ها و نکات موشکافانه در ساختار این نرم افزار به بیان  اینکه چرا این نرم سامانه تلفنی بسیار کاربردی است می پردازیم.

ابتدا با یک ویدیو فرآیند شکل گیری این نرم افزار را بیان میکنم.

لطفا برای تماشای ویدیو از درگاه خارجی اقدام نمایید  🙂

پخش ویدیو

ویژگی های بارز freeswitch

این مرکز تماس به خودی خود از پتانسیل بالایی جهت کارهای ارتباطی برخوردار است که به صورت مختصر به توصیف عنوان های آنها می پردازیم. 

 1. قابلیت کلاسترینگ
 2. قابلیت پردازش 3000 تماس هم زمان در هر سرور به صورت standalone با بهینه ترین میزان مصرف سخت افزار
 3. برخورداری از اخرین update  های جهت بروز رسانی از اخرین ویژگی ها در زمینه نرم افزار های تلفنی 
 4. پشتیبانی از جدید ترین codec ها صوتی و تصویری نظیر VP9
 5. پشتیبانی از تمامی درگاه های ارتباطی رایج جهت کنترل سامانه
 

درگاه های ارتباطی

مرکز تماس freeswitch، اساسا برای پردازش تماس های پر حجم یا به اصطلاح (SBC) ساخته شده است و مدیریت و برنامه ریزی داخلی این سامانه نیازمند درگاه های ارتباطی جهت اموری نظیر (LI) – و مطابق قوانین استاندارد ارتباطی نظیر API و JSON  باید داشته باشد که این مرکز تماس، در این زمینه بسیار اصولی و قانونمند عمل کرده و از اکـثر این روش های ارتباطی در داخل هسته خود پشتیبانی میکند. 

ماژول زیر جزئی از این خانواده توسعه پذیر در مرکز تماس  freeswitch میباشند.

 1. mod_curl
 2. mod_event_socket
 3. mod_json_cdr
 4. mod_lcr
 5. mod_ha_cluster

مرکز تماس asterisk

 مرکز تماس asterisk به عنوان دومین مرکز تماس قدرتمند opensource (متن باز) در نیا بسیار محبوب و شناخته شده است و به واسطه توسعه دهندگان بسیاری که دارد توانسته به عنوان یک مرکز تماس قابل اعتماد و توسعه پذیر جای خود را در بسیاری از شرکت ها و سازمان ها باز کند.

 1. معرفی نرم افزار asterisk
 2. ویژگی های بارز این مرکز تماس
 3. پوسته های  مختلف asterisk
 4. ساختار پیاده سازی این مرکز تماس
 5. بازار هدف این سامانه
 6. درگاه های ارتباطی
 7. توسعه پذیری
 8. ماژول ها
 9. باور های غلط 

مرکز تماس asterisk

 مرکز تماس asterisk به عنوان دومین مرکز تماس قدرتمند opensource (متن باز) در نیا بسیار محبوب و شناخته شده است و به واسطه توسعه دهندگان بسیاری که دارد توانسته به عنوان یک مرکز تماس قابل اعتماد و توسعه پذیر جای خود را در بسیاری از شرکت ها و سازمان ها باز کند.

 1. معرفی نرم افزار asterisk
 2. ویژگی های بارز این مرکز تماس
 3. پوسته های  مختلف asterisk
 4. ساختار پیاده سازی این مرکز تماس
 5. بازار هدف این سامانه
 6. درگاه های ارتباطی
 7. توسعه پذیری
 8. ماژول ها
 9. باور های غلط 

مرکز تماس freeswitch

پوسته های freeswitch

در پاراگراف قبل به ماهیت اصلی این مرکز تماس یعنی SBC اشاره کردیم و با توجه به توضیحات داده شده، باید به این مورد اشاره کرد که  پوسته استانداردی برای قابلیت های پیشرفته این مرکز تماس توسعه نداده شده است و پوسته های نظیر fusion و ….. صرفا جهت محیط مدیریت داخلی توسعه داده شده اند.
مدیریت قابلیت ها توسعه پذیری از عهده این گونه پوسته ها خارج می باشد و در نهایت باید گفت که توسعه پذیری های سفارشی را باید به واسطه رابط های دیگری نظیر ماژول های فوق واگذار کرد.

ساختار پیاده سازی freeswitch

بزرگترین مزیت مراکز تماسی که از ساختار OpenSource  تبعیت میکنند این است که امکان شخصی سازی بسیار پیشرفته و حرفه ای را دارند. 

این توصیف به نحوهی به بیان ماهیت ساختار مرکز تماس freeswitch  اشاره می کند و این ساختار چیزی جز، پیشرفته ترین نوع طراحی یعنی ماژولار بودن نیست.

ساختار ماژولار مرکز تماس در واقع این امکان را به توسعه دهنده میدهد که متناسب با نوع پروژه، قدرت انتخاب ماژول های مورد نیاز را داشته باشد و دیگر ماژول های که مورد نیاز نمیباشد را غیر فعال یا حذف کند.

این کار مزیت های بارزی دارد. اولین برتی آن این است میتوان این سامانه را متناسب با انواع سخت افزار های مختلف شخصی سازی کرد و یک هسته سبک و کاربردی برای انواع سخت افزار ها به وجود آورد. از طرفی همانند تجهیزات پیشرفته ارتباطی میتوان امکانات مختلف را خورد کرد و هر آپشن را روی سخت افزار جداگانه سوار کرد که این اقدام باعث بهبود حداکثری مکانیزم مرکز تماس شود.

مرکز تماس freeswitch

معرفی ماژول ها freeswitch

مرکز تماس freeswitch دارای ماژول های بسیار کاملی میباشد و علاوه بر توسعه این ماژول ها، نوع ساختار داخلی آن ماژول و درگاه های توسعه پذیری آن ماژول می باشد که این مرکز تماس را بسیار محبوب کرده است. در ادامه به توضیح چند تا از ماژول های پر کاربرد می پردازیم.

1- ماژول مدیریت هزینه:  nibblebill

ماژول nibblebill در واقع مدیریت هزینه و عمل کرد سامانه شارژینگ تماس را بر عهده دارد. این ماژول در واقع کامل ترین ماژول توسعه یافته برای مدیریت هزینه های تماس میباشد که تا کنون برای مراکز تماس توسعه یافته است.

 این ماژول عملیات مدیریت هزینه های تماس را بر اساس ارتباط با دیتابیس مشخص می کند و این فرایند به خودی خود بسیار مدرن طراحی گردیده!  از طرفی میتوان با عملیات tag یک حساب کاربری را به چند یوزر به صورت اشتراکی اختصاص داد.

مرکز تماس freeswitch

2- ماژول video conference

موضوع video conference یا ارتباط دو طرفه تصویری یا کنفرانس های تصویری که همیشه از موضوعات داغ ارتباطات محصوب می گردند به عوامل زیادی بستگی دارد که یه تصویر باکیفت برقرار گردد.

یکی از مهم ترین عوامل پشت پرده، سرور مدیرت تماس تصویری میباشد که این برقراری تصویر را، با بهترین پردازش انجام دهد.

مرکز تماس freeswitch با ساختار بسیار پویا، توانسته در زمینه ارتباطات تصویری بسیار بدرخشد و امکاناتی که در این زمینه ارائه می کند بتواند با سیستم های بسیار گرون قیمت رقابت کند.

ارتباط تصویری چند نفره – تبدیل فرمت های ویدیویی به یکدیگر با کمترین نرخ میزان مصرف cpu – ارتباط بین پلتفرم های مختلف نظیر android – windows – ios و حتی وب

همه اینها فقط مقدار اندکی از امکانات این مرکز تماس در کنار اپشن های دیگر آن می باشد.

 

بازار هدف مرکز تماس freeswitch

به بخش جم بندی توصیف های این مرکز تماس رسیده ایم که باید چند نمونه از بازار های هدف این محصول را معرفی کنیم.

بازار سازی برای یک محصول در هر شاخه ای میتواند یکی از مراحل سخت آن باشد چون باید احساس نیاز به آن محصول و کالا، تو صیف و توجیح کند که این بخش با بیان چند مثال کاربردی به بیان آن می پردازیم.

اولین دامنه هدف برای این محصول را میتوان سامانه های ارتباط تصویری دو طرفه یا کنفرانسی، نظیر نرم افزار های ارتباط تصویری مثل Skype  و  facetime و … دانست. هسته نرم افزار freeswitch  بسیار قدرتمند بوده و میتواند با تمامی platform های موجود سازگار باشد. از طرفی از مکانیزم Flexibility communications استفاده میکند این بدان معناست که متواند خود را با سرعت های مختلف اینترنت منطبق کند.

دامنه هدف بعدی که بسیار هم دامنه مهمی است شرکت های ارائه دهنده خدمات تلفنی sip نظیر مخابرات و … می باشند که اقدام به واگذاری سر شماره به مشترکین را انجام میدهند. این مرکز تماس از چند اپشن بسیار مهم در این زمینه برخوردار است. قابلیت مدیریت هزینه های تماس بر اساس ساختار ارتباطی database و از طرفی امور مانیتورینگ و نظارت دستگاه های مربوطه می باشد که این سامانه از این قابلیت ها برخوردار است.

باور های غلط در این باره!

گاهی وقتا بعضی از مدیران برای انتخاب و استقرار یک مرکز تلفن بروز از بین مرکز تلفن های سنتی نظیر پاناسونیک …. و یا مرکز تلفن های ویپ دچار تردید می شوند که آیا سیستم های جدید قابل اعتماد هست یا نه!؟

حقیقت این است که همه ما میدونیم مرکز تلفن در واقع ویترین فروش شرکت و درگاه ارتباطی بین مشتریان و پرسنلی داخلی می باشد و این امر به خودی خود بسیار با اهمیت است.

گاهی وقتا شنیده میشود افرادی که برای انتخاب مرکز تلفن به واحد های مشاوره ما مراجعه کردند از احتمالاتی نظیر قطعی سیستم تلفن ویپ – قعطی تلفن ها در صورت قعطی اینترنت – هک شدن و ……. خیلی چیزای دیگه سخن گفتن!
ولی در واقع یک جواب واحد برای همه اینها وجود دارد که شرکت ها و تکنسین های مربوطه که در گذشته اقدام به راه اندازی سامانه های این چنینی کرده اند از دانش کافی در این زمینه برخوردار نبودن و با بیتوجهی به این امور باعث بروز مشکلات این چنینی شدند که در نهایت برای شانه خالی کردن از مسئولیت، مشکل را به گردن سیستم های ویپ انداختند.
کادر فنی شرکت AHG تلکام برای اطمینان بخشی به مشتریان، از مجرب ترین تکنسین ها در این امر برخوردار است و با عقد قرارداد های نگه داری اطمینان و کارایی حد اکثری را به کارفرماها تضمین می نمایید.
برای مشاور رایگان و  اطلاعات بیشتر با مشاوران ما در ارتباط باشید.