FXS چیست؟ همه چیز درباره ماژول FXS

ماژول FXS که مخفف عبارت “Foreign Exchange Subscriber” می باشد، در اصل مبدلی می باشد که خط های انالوگ را از مرکز تلفن های دیجیتال به آنالوگ تبدیل می کند. در تعریفی کامل تر، یک مبدل FXS، که به آن مبدل (دیجیتال به انالوگ) نیز گفته می شود، دروازه ای است که به عنوان تولید کننده سیگنال بوق برای خطوط تلفن عمل می کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد FXS module با مرکز تلکام ایران همراه باشید.

 کاربرد و نقش ارتباطی ماژول FXS در مرکز تماس

زمانی که قصد دارید خطوط دیجیتال سازمان خود را به آنالوگ تبدیل کنید به مبدلی احتیاج دارید که این کار را برای شما  تسهیل نماید و وظیفه تبدیل سیگنال از دیجیتال به آنالوگ  را بر عهده بگیرد، احتیاج خواهید داشت. یک پورت‌ FXS با همکاری یک IP-PBX  این کار را برای شما انجام می دهند.

این امر زمانی قابل تجسم و استفاده از آن، توجیح پیدا می کند که ارائه تلفن دیجیتال  به شکل ساختار (voip) امکان پذیر نباشد. برای مثال می توان سرویس جدید مخابرات (تانوما) را مثال زد.

برای استفاده از این سرویس در مرکز تماس ، مشترک تنها یک مبدل ترکیبی فیبر نوری را نصب می کند و به واسطه آن، هم از اینترنت پر سرعت و هم از دو خط  شهری برخوردار میشود. در نتیجه این دستگاه یک ادغام عالی از روتر و FXS می باشد.

نحوه عملکرد یک ماژول FXS چگونه است؟

ماژول FXS در واقع مبدلی است که به منظور ایجاد ارتباط میان مرکز تلفن های دیجیتال یا همان PBX و سیستم تلفن معمولی (سیم مسی) مورد استفاده قرار می گیرد. شما می توانید با بهره گیری از این مبدل، از سیستم ها و تجهیزات تلفن آنالوگ و فکس های قدیمی که نیاز به اتصال خط تلفن به خود دارند  در بستر یک شبکه VoIP  از انها استفاده کنید.

یک ماژول FXS در واقع  متشکل از پورت هایی می باشد که خط های آنالوگ را به تلفن مشترک وصل می کند. در واقع  یک ماژول FXS، با رجیستر شدن بر روی مراکز تلفن IP-PBX آن را به بوق تبدیل می نماید و به طور مستقیم به سیستم تلفن کاربر وصل می کند.

زمانی که یک دستگاه تلفن به یک پورت FXS وصل باشد، اگر گوشی تلفن را بردارید، صدای بوق شنیده خواهد شد. وظیفه یک ماژول FXS، بر خلاف یک ماژول FXO که کار آن دریافت بوق است، تولید بوق مورد نظر برای خطوط تلفن می باشد. یک پورت FXS در اصل نماینده خط های شهری در منزل یا محل کار شماست.

تجهیزات FXS

تجهیزات FXS به دو صورت داخلی یا اینترنال و خارجی یا اکسترنال تولید می شوند. تجهیزات داخلی FXS، شامل کارت ها و ماژول ها، و تجهیزات خارجی FXS، شامل دروازه ها یا Gateway می باشد.

 معرفی برندهای معتبر تولید کننده ماژول FXS

  • سیسکو (Cisco)
  • گرند استریم (GrandStream)
  • پلیکام (Polycom)
  • یالینک یا یلینک (Yealink)
  • کلیپکام (Clipcomm)
  • نیوراک (Newrock)

برای مشاوره رایگان و  کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران ما در ارتباط باشید.

بیشتر بخوانید:

FXO چیست؟ همه چیز درباره ماژول FXO

در بحث پیرامون این مقاله شرکت کنید

تیم ایران تلکام

همانطور گفتیم وردپرس فقط یک اسکلت‌بندی اولیه به شما می‌دهد پس بقیه کارها با خودتان است.

درباره تیم ما بیشتر بدانید

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید