پشتیبانی و نگهداری انواع سیستم‌ها و مراکز تماس

پشتیبانی و نگهداری شبکه از جمله وظایفی است که نیاز به نیروی متخصص و با مهارت بالا در این زمینه دارد. به خاطر اهمیت بالای این موضوع برخی از شرکت‌ها برای پشتیبانی و نگهداری شبکه افرادی را استخدام می‌کنند این در حالی است که بسیاری از شرکت‌ها سعی می‌کنند که خدمات نگهداری و پشتیبانی شبکه خود را برون سپاری کنند. 

برای هر کسب و کاری با هر زمینه شغلی، کند شدن و قطع و وصلی اینترنت و یا سرورها باعث افت بازدهی می‌شود. همچنین خطرات ناشی از ویروس‌ها و عدم پشتیبانی از شبکه و سرور هم مشکلات خودش را دارد. این موارد حتی ممکن است حیات یک کسب و کار را به خطر بیندازد.

نگهداری و پشتیبانی شبکه ویپ و سرورها معمولا توسط شرکت‌هایی انجام می‌شود که آن را پیاده‌سازی و راه‌اندازی کرده‌اند. در زمان تنظیم قرارداد با شرکت موردنظر در این رابطه صحبت‌های لازم را به عمل آورید. بخشی از خدمات شرکت‌های اجرای پروژه شبکه VOIP به صورت رایگان انجام می‌شود. قرارداد راه‌اندازی شبکه اغلب برای مدت 6 ماه تا یک سال بسته می‌شود.

 •  

نگهداری و پشتیبانی شبکه

پشتیبانی و نگهداری شبکه به چه معنا است؟

 شبکه از دو یا چند کامپیوتر که به هم متصل شده‌اند تشکیل می‌شود. این کامپیوتر‌ها ممکن است از طریق سیم به هم متصل شده باشند یا ارتباط آن‌ها از طریق وایفای و به صورت بی‌سیم باشد. علاوه بر راه‌های ارتباطی این سیستم‌ها معمولا از نرم افزارهایی برای برقراری ارتباط استفاده می‌کنند. پشتیبانی شبکه سعی می‌کند که مشکلات نرم افزاری شبکه  را حل کند در حالیکه نگهداری شبکه بیشتر وظیفه مراقبت از اجزای فیزیکی شبکه را بر عهده دارد.  پشتیبانی شبکه از سلامت و کارکرد درست شبکه مطمئن خواهد شد. نگهداری هم از سلامت سیم‌ها کابل‌ها و سیستم‌ها و سایر اجزای شبکه اطمینان حاصل می‌کند. 

چرا به پشتیبانی و نگهداری شبکه نیاز داریم؟

جواب این سوال بسیار ساده است. چرا که امکان خرابی و بروز مشکل در هر شبکه‌ای وجود دارد. همچنین در بسیاری از موارد مخصوصا زمانی که به تازگی شبکه خود را راه اندازی کرده‌ایم ممکن است، با برخی از قسمت‌های آن ناآشنا باشیم.  این عدم آشنایی ممکن است باعث شود که به برخی از قسمت‌های شبکه آسیب برسانیم یا در اثر دست کاری، برخی از قسمت‌های نرم افزاری آن دچار مشکل شود. رفع تمامی مشکلات ایجاد شده از طریق پشتیبانی و نگهداری شبکه ممکن خواهد بود. 

پس از بررسی دلایل احتیاج به نگهداری و پشتیبانی به این مرحله می‌رسیم که آیا بهتر است این کار را خودمان انجام دهیم یا بهتر است آن را برون سپاری کنیم؟ جواب به این سوال هم بسیار ساده است به دلایل زیر بهتر است این کار را برون سپاری کنید.

مزایای برون سپاری خدمات پشتیبانی و نگهداری شبکه

صرفه جویی در زمان: همه ما جمله وقت طلا است را به خوبی حفظ کرده‌ایم. با توجه به میزان تخصص و مهرات این شرکت‌ها بهتر است خدمات مورد نیاز خود را برون سپاری کرده و در وقت و زمان خود صرفه جویی کنید.

کاهش هزینه‌ها: یکی دیگر از مزایای برون سپاری این است که برون سپاری این خدمات معمولا هزینه‌های کمتری به دنبال دارد. هزینه ساخت یک تیم پشتیبانی بسیار بالا است و از طرفی دیگر یک به تنهایی نمی‌تواند همه خدمات را به خوبی انجام دهد. اما یک تیم متخصص که معمولا به شرکت‌های مختلف خدمات ارایه می‌دهند معمولا هزینه‌های کمتری نسبت به استخدام یک نفر از شما دریافت می‌کنند. 
ارائه خدمات تخصصی: مهم‌ترین مزیت برون سپاری خدمات پشتیبانی و نگهداری شبکه این است که افراد متخصص و با تجربه کافی مشکلات شما را در کمترین زمان ممکن حل خواهند کرد. 
 

پشتیبانی و نگهداری شبکه به چه معنا است؟

به طور کلی خدمات در زمینه پشتیبانی و نگهداری شامل : پشتیبانی شبکه ویپ، پشتیبانی و نگهداری سایت و پشتیبانی و نگهداری سرور است.

خدمات پشتیبانی و نگهداری ویپ

پشتیبانی و نگهداری ویپ

voip هم همانند هر سیستم الکترونیکی و آنلاین دیگری ممکن است با مشکلات و معضلات خاص خود روبرو شود. به همین دلیل لازم است که یک فرد یا مجموعه به صورت مداوم تجهیزات و شبکه را آنالیز کرده و مشکلات احتمالی آن را رفع کند. همانند هر سیستم و شبکه دیگری ویپ هم دارای بخش‌ها نرم افزاری و سخت افزاری می‌باشد که هر کدام از آن‌ها ممکن است دچار اشکال شود. 

توصیه می‌شود مدیریت شبکه و نگهداری سرورها به یک تیم متخصص سپرده شود. داشتن تجربه، تخصص و مهارت کافی برای پشتیبانی و نگهداری شبکه ویپ، وب سایت و سرورها ضرورت دارد. از سوی دیگر با پشتیبانی و نگهداری درست و پایدار از شبکه ویپ می‌توانید راندمان کارکنان IT را افزایش دهید. امنیت اطلاعات هم موضوع دیگری است که برای هر کسب و کاری اهمیت دارد. اگر نمی‌خواهید اطلاعات شما به دست افراد تبهکار بیفتد، لازم است که خدمات خود را برون سپاری کنید.

مرکز تلکام ایران یکی از شرکت‌های پشتیبانی شبکه Voip است که در صورت نیاز می‌توانید با عوامل پشتیبانی آن تماس بگیرید.

پشتیبانی و نگهداری از شبکه ویپ چه خدماتی را شامل می‌شود؟

پشتیبانی و نگهداری شبکه ویپ شامل موارد زیر است:

 1. برطرف کردن کندی و قطع و وصلی مکرر شبکه برای افزایش بهره‌وری؛
 2. برطرف کردن مشکلات نرم‌افزارهای مالی و اداری؛
 3. برطرف کردن مشکل قطعی اینترنتی و جلوگیری از کاهش سرعت؛
 4. ایجاد دسترسی کارکنان سازمان و شرکت به اطلاعات سازمانی؛
 5. پشتیبانی و محافظت از اطلاعات سازمان برای جلوگیری از ورود ویروس‌ها، بدافزارها، باج‌افزارها و …؛
 6. برطرف کردن مشکلات مربوط به اسکنر، پرینتر و یا دستگاه فکس.

2- پشتیبانی و نگهداری سایت

چرا به پشتیبانی سایت نیاز دارید؟ وب سایت‌ها، برنامه‌ها و API‌ها از جهاتی به یک ساختمان شباهت دارند. یک سایت برای حفظ شرایط مطلوب خود به نظارت و نگهداری نیاز دارد. با این حال وب سایت ممکن است بدون هیچ‌گونه اطلاعاتی و به یکباره از کار بیفتد. اما چنین مشکلی برای ساختمان اتفاق نمی‌افتد. مگر اینکه یک حادثه واضح و روشن مثل زلزله یا آتش‌سوزی رخ دهد.

در وب سایت، به راحتی و با کمک خدمات نگهداری و پشتیبانی می‌توان مشکلات احتمالی را کاهش داد. در صورت بروز بدترین حالت، با کمک این خدمات می‌تواند وضعیت وب سایت را به سرعت بهبود داد. البته به شرط اینکه به درستی برنامه‌ریزی کرده باشید و به سراغ یک تیم حرفه‌ای برای پشتیبانی وب سایت بروید.

ارائه خدمات مرکز تلکام ایران در این زمینه شامل یک رویکرد جامع است که نه تنها نظارت، بلکه بروزرسانی‌های منظم نرم‌افزار، اسکن‌های امنیتی و جلوگیری از بدترین سناریوها را نیز شامل می‌شود. بسته‌های نظارتی مرکز تلکام ایران به طور منظم به بررسی عملکرد وب سایت شما می‌پردازند.

هدف از نگهداری و پشتیبانی سایت در این مجموعه، تعیین و بررسی علت مشکلات است. حالا اگر بدترین وضعیت برای سایت اتفاق بیفتد، تیم ما می‌تواند در عرض  چند دقیقه به صورت تضمینی مشکلات را بررسی و برطرف کنند.

نمای کلی خدمات پشتیبانی وب سایت

خدماتی که در زمینه نگهداری و پشتیبانی سایت صورت می‌گیرد برای مشتریانی است که از محیط‌های هاست اختصاصی AWS، Rackspace Cloud و یا موارد مشابه استفاده می‌کنند. البته پشتیبانی از مدیریت محیط‌های لینوکس و سیستم‌عامل‌های مبتنی بر ویندوز هم از دیگر خدمات تیم پشتیبانی از سایت است.

به طور کلی خدماتی که در زمینه نگهداری و پشتیبانی از سایت انجام می‌شود، عبارتند از:

 • نگهداری سایت: حفظ شرایط ایده‌ال برای سایت در شرایطی امکان پذیر نمی‌باشد و در بسیاری از موارد ممکن است مورد هجوم خارجی قرار بگیرد. حفظ امنیت سایت موردی است که نمی‌توان از آن چشم پوشی کرد.
 • نظارت روی سایت: بخش دیگری از خدمات نگهداری و پشتیبانی سایت، به نظارت مربوط می‌شود. در این صورت تیم پشتیبانی باید با چندین معیار سایت را کنترل کند تا هرگونه مشکل را تشخیص دهد. اغلب قبل از بروز مشکل و خراب در سایت، این کار انجام می‌شود.
 • نگهداری سرور سایت: مدیران سیستم باید از به‌روز بودن و ایمنی کلیه اجزای اساسی سرور سایت اطمینان حاصل کنند. به عبارت دیگر سرورهای وب مانند Apache، زبان‌های اسکریپت مانند PHP، پایگاه‌های داده از جمله MongoDB ، Postgres و MySQL و …. به پشتیبانی، نگهداری و بررسی نیاز دارند.
 • بخشی دیگر از فرآیند پشتیبانی سایت باید به صورت روزانه انجام شود. در صورت قطع و یا بروز خطا می‌توان خیلی سریع مشکل پیش آمده را برطرف کرد. در واقع مانیتورینگ و رصد روزانه از داون بودن سرور پیشگیری می‌کند. تیم‌های پشتیبانی و نگهداری سایت، نرم‌افزارهای مانیتورینگ خود را بر روی سرور سایت نصب می‌کنند. سپس با توجه به معیارها، بروز هرگونه مشکل را خیلی سریع تشخیص می‌دهند.

3- پشتیبانی و نگهداری سرور

شما سرور موردنظر خود را انتخاب و خریداری می‌کنید. اما نگهداری و پشتیبانی آن به تیم متخصص فروشنده سرور نیاز دارد. پشتیبانی و نگهداری سرور هم یکی دیگر از خدمات یک تیم راه‌اندازی شبکه است. در واقع نظارت بر سلامتی سرور خود برای به حداکثر رساندن سرعت یکی از عملیاتی است که توسط تیم پشتیبانی و نگهداری شبکه صورت می‌گیرد. سرور سایت درست مثل ستون فقرات شبکه است. این قسمت مخزن اطلاعات و نقطه دسترسی برای دستیابی به اطلاعات موردنیاز کسب و کار است.

با نظارت دقیق و منظم سرور، در هزینه‌ها و زمان تا حد زیادی صرفه‌جویی می‌کنید. تیم‌های نگهداری و پشتیبانی سرور با کمک ابزارهای پیشرفته‌ این کار را انجام می‌دهند.

در مرکز تلکام ایران پشتیبانی از سرور و نظارت بر سلامت آن با کمک تجهیزات و نرم‌افزارهای مدرن صورت می‌گیرد. گاهی ممکن است در عملکرد سخت‌افزار یا نرم‌افزار خلل ایجاد شود که باید عیب‌یابی شود. در این مورد باید از مدرن‌ترین تجهیزات و نرم‌افزارها استفاده شود.

 

خدمات پشتیبانی سرور سایت


پشتیبانی حضوری شبکه

 

پشتیبانی و نگهداری از سرور  شامل چه خدماتی می‌باشد؟

 

به طور کلی خدمات یک تیم پشتیبانی سرور برای عیب‌یابی و برطرف کردن مشکلات Server عبارتند از:

 • نظارت دائم بر سرور؛
 • بررسی مشکلات سرور داون شده و پاسخ 4 ساعته؛
 • برطرف کردن خطاهای رایج؛
 • بررسی ایمن بودن اطلاعات سیستم؛
 • ذخیره‌سازی و پشتیبان‌گیری اطلاعات؛

تیم‌های پشتیبانی برای رفع مشکلات سرور از روش‌های مختلفی استفاده می‌کنند. کارکنان پشتیبانی با کمک پرداز‌ش‌های منظم، سرور را بروزرسانی می‌کنند. سرورها باید به طور دائم و منظم کنترل و بروزرسانی شوند. این کار از بروز مشکلات امنیتی پیشگیری می‌کند. امنیت مهم‌ترین بخش در نگهداری و پشتیبانی Server است.

سرورهایی که با داده‌های خصوصی تحت میزبانی FERPA  و HIPAA محافظت می شوند، به بالاترین سطح امنیت نیاز دارند. این ممکن است به محافظت از سرور با فایروال یا اسکن با نرم افزارهای تخصصی نیاز داشته باشد. تمام سرورهای دیگر هم برای جلوگیری از آسیب به طور منظم اسکن می‌شوند و هرگونه آسیب پذیری بالا به سرعت رفع می‌شود. نیازهای امنیتی سرورها به طور فزاینده‌ای سختگیرانه می‌شوند. حالا اگر قصد دارید سرور خود را مدیریت کنید، باید تخصص فنی لازم را برای حفظ امنیت آن داشته باشید.

پشتیبانی شبکه

پشتیبانی شبکه و یا پشتیبانی ویپ همراه با همه مواردی که شبکه رایانه‌ای سازمان شما را فعال و به‌روز نگه می‌دارد، انجام می‌شود. با این پروسه شما اطمینان پیدا می‌کنید که دستگاه‌های سخت‌افزار و تمامی نرم‌افزارها به درستی کار می‌کنند. وقتی سرعت اینترنت بالا باشد به صورتی که همه کارکنان شرکت بتوانند به راحتی از آن استفاده کنند، نشانه‌ای از عملکرد صحیح شبکه است.

البته برای این کار به حمایت افرادی نیاز دارید که با کمک تجهیزات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری بتوانند مشکلات مربوط به شبکه را برطرف کنند. از جمله عملیاتی که برای پشتیبانی شبکه نیاز است می‌توان به عیب‌یابی مشکلات، طراحی و توسعه ویژگی‌ها و ماژول‌های جدید اشاره کرد. همه این خدمات به منظور افزایش بهره‌وری و توسعه نرم‌افزاری و سخت‌افزاری یک سازمان انجام می‌شود.

متخصصان پشتیبانی شبکه  که به آن‌ها متخصص «پشتیبانی فنی» نیز گفته می‌شود، این وظایف را برعهده دارند. این افراد می‌توانند هر گونه مشکلات مربوط به شبکه رایانه‌‌ای را تجزیه و تحلیل، عیب‌یابی و ارزیابی کنند. با این حساب برای تعمیر و نگهداری شبکه سازمان به یک تیم پشتیبانی شبکه نیاز دارید.

انجام پشتیبان‌گیری از پرونده‌ها و دیتاهای سازمان و به‌روزرسانی سیستم از جمله وظایف یک تیم پشتیبان و نگهداری شبکه است. در برخی از سازمان‌های بزرگ این تیم‌ها همان متخصصانی هستند که به عنوان تیم پشتیبانی IT فعالیت دارند. در برخی دیگر از سازمان‌ها پشتیبانی شبکه برون‌سپاری می‌شود. در واقع یک تیم خارج از سازمان در زمینه پشتیبانی فنی از فناوری شبکه عمل می‌کند.

در پشتیبانی شبکه چه اقداماتی صورت می‌گیرد؟

در نگهداری Network از سخت‌افزارها و نرم‌افزارهای زیادی استفاده می‌شود. تمامی این تجهیزات باید به صورت هفتگی و یا حداقل ماهانه بروزرسانی شوند. این کار به منظور عیب‌یابی و برطرف کردن مشکلات یک سیستم شبکه صورت می‌گیرد. در غیر این صورت بروز هر گونه مشکل باعث کاهش و افت اینترنت و یا قطع ارتباط سیستمی بین کارکنان و یا کنارکنان با مشتریان و … می‌شود.

تمامی تیم‌هایی که در جهت نگهداری و پشتیبانی شبکه فعالیت دارند، مواردی از جمله سرورها، دستگاه‌های ذخیره‌سازی اطلاعات، سوئیچ‌ها، فایروال‌ها، روترها و چاپگرها و فکس را هم درنظر می‌گیرند. در این مورد حتی تلفن رومیزی و رایانه‌ها هم باید توسط تیم نگهداری و پشتیبانی مورد بررسی قرار بگیرند.

فناوری اطلاعات از بسیاری از جهات شباهت زیادی به علم پزشکی دارد. اغلب ما اطلاعات زیادی درباره بدن انسان می‌دانیم. اما همه این اطلاعات کافی نیست و در مقابل یک متخصص هیچ به حساب می‌آید. در مورد علوم شبکه و بحث نگهداری و پشتیبانی ویپ هم وضعیت به همین صورت است.

شاید برخی از کسب و کارها بعد از راه‌اندازی شبکه Voip فکر کنند دیگر به پشتیبانی نیاز ندارند و در این مورد سیستم به صورت خودکار عمل می‌کند. اما موارد غیرقابل پیش‌بینی زیادی وجود دارد. در صنعت فناوری و به خصوص بحث شبکه، سرور، سایت و ویپ گاهی اختلالاتی ایجاد می‌شود که جز با کمک یک متخصص قادر به برطرف کردن این عیوب نیستید.

برای تشخیص عیب‌ها و مشکلات شبکه ابتدا باید از تجهیزات به‌روز استفاده کنید. تسلط بر تجهیزات نرم‌افزاری و سخت افزاری اولین معیار برای انتخاب یک تیم پشتیبانی شبکه است. به طور کلی نگهداری و پشتیبانی به سه شکل انجام می‌شود:

 1. پشتیبانی حضوری شبکه
 2. پشتیبانی ریموتی شبکه
 3. مشاوره تخصصی شبکه


1- پشتیبانی حضوری شبکه

اکنون تمامی کسب و کارها اعم از سازمان‌های تجاری بزرگ، متوسط و یا کوچک به راه‌اندازی شبکه Voip نیاز دارند. اما بخش مهم‌تر بعد از راه‌اندازی، پشتیبانی و نگهداری است. در برخی از سازمان‌های بزرگ بخش مستقلی برای پشتیبانی شبکه ویپ و سرورها درنظر گرفته می‌شود. اما بسیاری از سازمان‌ها و شرکت‌های متوسط و کوچک فاقد این بخش مهم هستند.

این در حالیست که وجود تکنولوژی فناوری اطلاعات برای بهبود وضعیت کسب و کار و افزایش راندمان کاری ضرورت دارد. از سوی دیگر استخدام یک تیم کامل از متخصصان فنی برای نگهداری سرور و پشتیبانی شبکه ویپ به هزینه زیادی نیاز دارد. این کار فقط از عهده سازمان‌های بزرگ و با بازدهی بالا بر می‌آید.

به طور کلی خدمات پشتیبانی شبکه به صورت حضوری عبارتند از:

 • متصل کردن شبکه شعبه‌های سازمان و ایجاد یک شبکه منسجم و یکپارچه؛
 • برطرف کردن مشکلات زیرساختی سخت‌افزار مثل ترانکینگ، اتاق سرور و یا کابل‌کشی؛
 • ارائه راه‌کارهایی برای حفظ و ارتقاء امنیت شبکه و اطلاعات سازمان.

انواع پشتیبانی شبکه

2- پشتیبانی ریموتی شبکه (غیرحضوری)

نوع دیگری از پشتیبانی به «پشتیبانی ریموتی» شهرت دارد. در این روش سرویس‌های مربوط به نگهداری شبکه ویپ از راه دور انجام می‌شود. یک تیم حرفه‌ای و متخصص از راه دور پشتیبانی و نگهداری سرور و شبکه را برعهده می‌گیرد. در این روش نسبت به روش قبلی در سازمان‌های بزرگ، هزینه‌های مربوط به پشتیبانی Voip تا حد زیادی کاهش می‌یابد.

خدمات پشتیبانی ریموتی شامل موارد زیر است:

 • راه‌اندازی شبکه و ایجاد بستر مناسب برای نگهداری و پشتیبانی از سرویس‌ها؛
 • ایجاد هماهنگی بین کارشناسان فنی شبکه با واحد فناوری اطلاعات سازمان؛
 • عیب‌یابی و برطرف کردن مشکلات شبکه و سرویس‌ها به صورت ریموتی.

حفظ امنیت اطلاعات شبکه یکی از مهم‌ترین اقداماتی که باید در نگهداری و پشتیبانی ریموتی رعایت شود. همچنین تیم پشتیبان شبکه ویپ باید به صورت دوره‌ای گزارشی از عملکرد خود را برای کارفرما (مدیر سازمان) ارسال کند.

3-مشاوره تخصصی شبکه

بخش دیگری از نگهداری و پشتیبانی شبکه ویپ و پشتیبانی سرور و سایت به ارائه پیشنهاد یا مشاوره اختصاص دارد. در این بخش باید یک تیم پشتیبان فنی راهکارهای لازم جهت راه‌اندازی، ارتقا و برطرف کردن مشکلات را به سازمان‌ها ارائه دهد. این کار به منظور جلوگیری از بروز هرگونه مشکل احتمالی، جلوگیری از اتلاف وقت و هزینه صورت می‌گیرد.

خدمات مشاوره تخصصی تیم پشتیبان عبارت است از:

 • ارائه راهکارهایی برای راه‌اندازی و پشتیبانی شبکه رایانه‌ای؛
 • ارائه راهکار برای برطرف کردن مشکلات مربوط به شبکه و سرور؛
 • به کارگیری نیروی پشتیبان و کمک به HelpDesk مستقر در سازمان.


پشتیبانی شبکه 24 ساعته

وقتی از پشتیبانی شبکه ویپ و یا سرور و سایت صحبت می‌شود، منظور این نیست که باید به صورت دوره‌ای انجام شود. حتی زمان مشخصی هم برای آن وجود ندارد. در واقع این خدمات به صورت 24 ساعته و شبانه روزی است. هر زمانی که برای سرور، شبکه ویپ و یا سایت مشکلی ایجاد شود، تیم پشتیبان فنی موظف به رفع ایرادات سیستم است. به طور کلی نگهداری و پشتیبانی سرور و یا سایت و شبکه به صورت 24 ساعته شامل موارد زیر است:

 • ارائه خدمات نصب و بروزرسانی فایروال؛
 • حفاظت از اطلاعات و حفظ امنیت ارتباطات؛
 • بررسی زیرساخت‌های شبکه و ورودی‌های اینترنت؛
 • پشتیبان‌گیری از اطلاعات سازمان به صورت دوره‌ای؛
 • ارائه خدمات بروزرسانی نرم‌افزارهای کاربردی و سیستم عامل؛
 • کنترل دسترسی کارکنان به اینترنت و مدیریت پهنای باند.


قرارداد های متنوع پشتیبانی شبکه

مرکز تلکام ایران یکی از شرکت‌های فعال در زمینه ارائه خدمات نگهداری و پشتیبانی شبکه ویپ، سرور و سایت است. داشتن سابقه تعداد زیادی قراردادهای متنوع منعقد شده پشتیبانی و نگهداری از جمله فعالیت‌های این شرکت است. به طور کلی خدمات پشتیبانی مرکز تلکام ایران  را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:

بازدید دوره‌ای 

بعد از عقد قرارداد در جهت پشتیبانی شبکه، بازدیدهای دوره‌ای شروع می‌شود. کارشناسان فنی این مرکز به صورت دوره‌ای تمامی مراکز تحت پوشش را بازدید می‌کنند. در صورت هر گونه اختلال در زیرساخت‌های نرم‌افزاری و سخت افزاری، مشکلات عیب‌یابی و برطرف می‌شود. در واقع بعد از عقد قرارداد نیازی نیست تا برای رفع مشکلات و عیب‌یابی با تیم پشتیبانی مرکز تلکام ایران تماس بگیرید. زیرا کارشناسان این مرکز به صورت دوره‌ای از سیستم شبکه بازدید و آن را بررسی می‌کنند.

به‌روزرسانی نرم‌افزارها و تعمیر سخت‌افزارها

یکی مواردی که بعد از عقد قراردادهای مرکز تلکام ایران ارائه می‌شود، بررسی تجهیزات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری است. برخی از تجهیزات سخت‌افزاری به دلیل قدیمی بودن و به مرور زمان عملکرد واقعی خود را از دست می‌دهند. در چنین شرایطی ممکن است به تعمیر و یا تعویض نیاز داشته باشند.

از سوی دیگر نرم افزارها نیز باید به طور مداوم بروزرسانی شوند. در تیم‌های پشتیبانی شبکه از جمله مرکز تلکام ایران این خدمات به صورت دوره‌ای به مشتریان ارائه می‌شود.

گرفتن بک‌آپ از اطلاعات

بخش دیگری از خدمات پشتیبانی بعد از عقد قرارداد، پشتیبان‌گیری از اطلاعات سازمان است. این کار به منظور حفاظت و حفظ امنیت اطلاعات و داده‌های مهم یک سازمان صورت می‌گیرد. گاهی به دلیل برخی از بررسی‌ها و یا تعویض قطعات و بروزرسانی نرم‌افزارها ممکن است اطلاعات از بین برود. اما با کمک بکاپ می‌توان مجددا اطلاعات را وارد سیستم کرد.