راه اندازی سیستم تلفن تحت شبکه

سیستم تلفن تحت شبکه چیست؟ سیستم تلفن تحت شبکه یا آی پی فون (IP Phone) به تلفن‌هایی گفته می‌شود که در مرکز تلفن VOIP کاربرد دارد. شما از طریق تلفن تحت شبکه می‌توانید تماس، انتقال صدا و تصویر را بر رو بستر اینترنت برقرار کنید. بنابراین سرعت تماس‌ها، قابلیت‌های تماس تصویری و کاهش هزینه‌های سازمان را به دنبال دارد. این سیستم با پشتیبانی از پروتکل سیب (SIP) عمل می‌کند. در ادامه با مرکز تلکام ایران همراه باشید تا بیشتر به این موضوع بپردازیم.

مزیت‌های راه اندازی سیستم تلفن داخلی

استفاده از سیستم تلفن تحت شبکه برای سازمان‌ها و شرکت‌های بزرگ و کوچک فواید و مزیت‌های بی‌شماری را به همراه دارد که عبارتند از:

نصب آسان و سریع

یکی از مزیت‌های این سیستم تحت شبکه یا همان IP Phone، قابلیت دریافت تنظیمات مورد نیاز به صورت خودکار از طریق سانترال تحت شبکه (IPPBX) است. کاهش اشتباهات و صرفه‌جویی در زمان یکی از مهم‌ترین مزیت‌های تلفن داخلی تحت شبکه است.

راه اندازی سیستم تلفن داخلی

عدم نیاز به کابل‌کشی مجدد

از دیگر مزیت‌های راه اندازی سیستم تلفن تحت شبکه می‌توان به استفاده از کابل شبکه موجود (LAN) اشاره کرد. در تلفن IP دو پورت شبکه وجود دارد که به راحتی می‌توانید از طریق آن از شبکه داخلی و کابل کشی قبلی استفاده کنید.

افزایش کیفیت تماس‌ها (بدون ویز)

در گذشت تماس‌های تلفنی که با سیستم مخابراتی سنتی انجام می شد، با مستهلک شدن سیستم تلفن و قدیمی بودن زیرساخت‌ها، تماس‌ها بی‌کیفیت می‌شد. به طوری که تماس با نویز و صداهای تماس آزاردهنده همراه می‌شود. اما در روش تلفن داخلی تحت شبکه سیگنال‌ها از طریق اینترنت و به صورت دیجیتال ارسال و دریافت می‌شوند. بنابراین تماس‌های صوتی و تصویری با کیفیت بالاتری ارائه می‌شود. ضمن اینکه کیفیت هم براساس پهنای باند شبکه به صورت خودکار تنظیم می‌شود.

انعطاف در جابجایی آی پی فون

اگر بخواهید اتاق و نود شبکه را به هر دلیلی تغییر دهید، می‌توانید به راحتی IP PHONE ر بردارید و به اتاق موردنظر ببرید و به پورت شبکه متصل کنید. این قابلیت بدون تغییر تنظیمات تلفن و یا حتی تغییر شماره داخلی صورت می‌گیرد.

امکانات متنوع و کاربردی

راه اندازی تلفن تحت شبکه

با راه اندازی سیستم تلفن تحت شبکه امکانات و قابلیت‌های زیادی برای سازمان خود فراهم می‌کنید که عبارتند از:

 • امکان برقراری کنفرانس صوتی
 • قابلیت انتظار، ارسال و انتقال مکالمه
 • قابلیت “مزاحم نشوید” یا DND
 • قابلیت بکارگیری برای اینترکام و پیجینگ
 • قابلیت اتصال هدست به جای گوشی (هندست)
 • امکان مدیریت تنظیمات از طریق پنل تحت وب
 • قابلیت پاسخگویی چندین شماره داخلی تنها با یک تلفن
 • امکان ایجاد دفترچه تلفن، لیست سیاه و گزارش تماس‌ها
 • قابلیت ارسال پیام کوتاه، صندوق صوتی و اطلاع دهنده پیام
 • نشانگر وضعیت آزاد یا اشغال بودن داخلی های دیگر (BLF)
 • قابلیت انتخاب ملودی و تن صدای زنگ براساس سلیقه کاربر
 • امکان نگه داشتن تماس، قطع صدا، پاسخگویی خودکار و تماس مجدد

کاهش هزینه‌های تماس در سازمان

یکی دیگر از مزیت‌های سیستم تلفن تحت شبکه کاهش هزینه‌هاست. آی پی فون با اینترنت عمل می‌کنند و به همین دلیل در هزینه‌های تماس تا حد زیادی صرفه‌جویی می‌شود. این موضوع برای سازمان‌ها و شرکت‌های بزرگ و متوسط که در طی روز با تماس‌های زیادی روبرو هستند، مزیت بیشتری را به همراه دارد.

انواع تلفن تحت شبکه

راه اندازی سیستم تلفن تحت شبکه تنها قسمتی از تلفن VOIP محسوب می‌شود. در گام بعدی باید نوع آن را از قبل مشخص کنید. به طور کلی دو نوع تلفن آی پی فون وجود دارد: باسیم و بی‌سیم (وایرلس).

تلفن تحت شبکه با سیم: تلفن تحت شبکه با سیم از طریق پورت RJ45 و کابلبه شبکه IP متصل می‌شود.

تلفن تحت شبکه بدون‌سیم: این نوع سیستم به 4 شکل است که عبارتند از:

 • وای فای: در این روش دستگاه تلفن به صورت مستقل از طریق Access Point یا دستگاه وایرلس مادر،به شبکه متصل می‌شود. جابجایی آسان تلفن از جمله مزیت‌های تلفن وای‌فای است. اختلال در مکالمه و یا افت سیگنال از جمله محدودیت‌های این نوع تلفن تحت شبکه است.
 • دِکت (DECT): در این نوع تلفن VOIP، ارتباط از طریق استاندارد DECT انجام و سپس دستگاه مادر از طریق کابل به شبکه متصل می‌شود. البته مشکل آن اتصال چندین تلفن به دستگاه مادر است که گاهی تعداد آن مشکل‌ساز می‌شود.
 • یو اس بی (USB): در آن پورت USB به کامپیوتر متصل می‌شود و بنابراین دیگر به کابل شبکه نیازی ندارید.
 • تلفن نرم‌افزاری (Sofsphone): نوعی تلفن مبتنی بر ویپ که بر روی کامپیوتر و موبایل نصب می‌شود. این نوع تلفن به سخت افزار جانبی نیاز ندارد. از جمله سافت‌فون‌های معروف می‌توان به لینوکس، Eyebeam، Zoiper و … اشاره کرد.
تلفن داخلی تحت شبکه

کاربردهای راه اندازی سیستم تلفن داخلی

تلفن تحت شبکه یا همان آی پی فون با کاربردهای زیادی همراه است که عبارتند از:

مناسب برای همه شرکت‌های بزرگ، کوچک و متوسط: از آنجا که IP phone دارای امکانات متعددی است، برای همه شرکت‌ها مناسب است و با حداقل هزینه‌ها، شرایط ویژه‌ای را برای کارمندان فراهم می‌کند.

قابلیت اپراتوری برای تک تک کارکنان: سیستم تلفن تحت شبکه برای تمامی کارکنان از جمله منشی، مسئول دفتر، کارشناس مرکز تماس و اپراتورها مناسب است.

قابلیت استفاده برای بخش مدیریت: تلفن تحت شبکه برای تمامی مدیران و روسای شبکه کاربرد دارد و امکانات زیادی را برای آن‌ها فراهم می‌کند.

قابلیت ارتباط تصویری: با راه اندازی سیستم تلفن تحت شبکه می‌توانید کنفرانس‌های تصویری بین کارکنان سازمان خود را با سایر سازمان برقرار کنید.

در پایان

مرکز تلکام ایران یکی از شرکت‌های معتبر در زمینه راه اندازی تلفن تحت شبکه است. در صورت وجود ابهام یا سوال در رابطه با با آی پی فون و امکانات و هزینه راه اندازی آن می‌توانید با کارشناسان ما در بخش ارتباط با ما و یا با شماره 54416140 تماس بگیرید.

در بحث پیرامون این مقاله شرکت کنید

تیم ایران تلکام

همانطور گفتیم وردپرس فقط یک اسکلت‌بندی اولیه به شما می‌دهد پس بقیه کارها با خودتان است.

درباره تیم ما بیشتر بدانید

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید