ویپ چیست؟ 

امروزه با پیشرفت اینترنت و افزایش نیاز به ارتباطات، سبب شده  برنامه هایی تولید شوند که بتوان با بهره گیری از آنها، افراد کارهای مختلف خود را با استفاده از آن انجام دهند یکی از این برنامه ها پرکاربرد ویپ می باشد.

مرکز تماس ویپ به نسل جدید مرکز تلفن گفته میشود که با بروز رسانی شکل ساختار داخلی و با توجه به حفظ وظیفه سنتی خود یعنی برقراری تماس، قابلیت های جدید و پیشرفته ای را وارد دنیای مراکز تلفن کرده اند.

یکی از عوامل مهم در نقش آفرینی و ایجاد زیرساخت این تغییر، تبدیل ساختار مرکز تلفن از حالت اتکا محور بودن به سخت افزار، بروز رسانی و ورود به دنیای نرم افزار و نرم افزار محور کردن مرکز تماس می باشد که این امر سر منشا تحولات اساسی در دنیای ویپ بود.


0
تعداد پروژه های انجام شده


0
تعداد پروژه های پشتیبانی به صورت 7/24


0
درصد رضایت مشتریان از عمل کرد کلی مجموعه


0
تعداد پروژه های در حال اجرا

فرآیند اجرای پروژهطراحی و نیازسنجی پروژهاجرای پروژهارائه راهکارهای متنوعخدمات پس از فروش

 هدف سیستم ویپ چیست؟ 

بعد از آنکه در مورد موضوع مرکز تلفن ویپ چیست – voip چیست توضیحاتی را به شما ارائه دادیم، به اهداف این سامانه می پردازیم. هدفی که استفاده کردن از سامانه ویپ برای افراد و شرکت ها به ارمغان می آورد، آن است که بتوانند با استفاده از این سامانه، ارتباط یکپارچه و سهولت در امر فروش و خدمات پشتیبانی بین شرکت ها و مشترکین به وجود بیاید و این امر به وسیله ساختار قابل توسعه و برنامه نویسی  مرکز تلفن voip امکان پذیر است.

 انواع سرویس های ویپ و پلتفرم های مختلف

در زمینه سامانه ویپ (voip) شرکت های مختلفی، محصولات مختلفی را با رویکرد‌های متنوع درزمینه ارتباطات صوت/ تصویر به بازار ارائه دادند که با توجه به دانش فنی سازمان به توضیح و بررسی نحوه عملکرد و دامنه هدف هر کدام از محصولات می پردازیم.

مرکز تماس استریسک (asterisk)  

 مرکز تماس استریسک (asterisk) امروزه با نام های گوناگونی نظیر فری پبی ایکس (freepbx) – ایزابل (voip issabel) – الستیکس (elastix) – تری سی ایکس (3cx) و …… شناخته می شود و در واقع همه این نام ها فقط نام پنل های مختلف می باشند که هسته نرم افزار ویپ استریسک را جهت انجام قابلیت های مختلف تلفنی، برنامه ریزی می کنند در نتیجه تمامی این  پنل ها نرم افزار استریسک را برای امور مختلف برنامه ریزی می کنند.

 نرم افزار استریسک بر اساس هسته متن باز توسعه داده شده است. این بدان معنی است که در صورت داشتن دانش لازم، هر کاربر می تواند متناسب با نیاز خود، سامانه ویپ را به حالت سفارشی در بیارد و برای ارتباط با نرم افزار های بومی و سفارشی خود، از درگاه های استاندارد توسعه بین نرم افزار ها- نظیر رابط api اسفاده کند.

دامنه هدف مرکز تماس استریسک

 مرکز تماس استریسک جامعه را با گستردگی یک نفره تا شرکت های سایز های کوچک و متوسط  (500 تا 1000 کاربر با داخلی تلفن) را هدف قرار داده است. البته این موضوع بدان معنی نیست که مرکز تلفن استریسک توان مدیریت داخلی های بیشتر را ندارد چه بسا با استقرار  سرور ویپ استریسک در شعبه های مختلف می توان این عدد را به بینهایت گسترش داد ولی با توجه به اپشن های پیچیده هر سازمان – مرکز تماسی متناسب با نیاز آن سازمان نصب و راه اندازی میشود.  

cisco voice

مرکز تماس سیسکو (cisco) 

 سیسکو که شرکتی نام آشنا در زمینه تکنولوژی های ارتباطی است امروزه با ارائه راهکار های متنوع به واسط قدرت توسعه نرم افزار و سخت افزار توانسته راهکار های بسیار متنوعی را در زمینه ارتباط های ویپ به ارمغان بیاورد که در ادامه  به معرفی چندین محصول مرتبط با دنیای ویپ (voip) بپردازیم.

اولین محصول که به نام  cucm معرفی میگردد در واقع call – control  سیسکو می باشد. این نرم افزار وظیفه اصلی و کلیدی را در ویپ سیسکو (cisco voip)  انجام می دهد و کار ارتباط تماس بین داخلی ها – ارتباط با خطوط خارجی – مدیریت سطح دسترسی و تمامی تنظیمات ارتباطی که باید بر روی هر داخلی به صورت جداگانه یا به صورت دسته ای اعمال گردد را بر عهده دارد.

توضیح بیشتر در بخش ویپ سیسکو

مرکز تماس ماکروسافت (skype for business)

 مرکز تماس ماکروسافت که با نام تجاری skype for business شناخته می شود در واقع یکی از سرویس های زیر مجموعه AD میباشد که همانند سیسکو و استریسک، قابلیت (ویپ چست)  را به مجموعه نرم افزار های یک پارچه ماکروسافت اظافه می کند.

این سرویس مرکز تماس ویپ ماکروسافت (skype for business)  که با قابلیت های بی شماری در زمینه های ارتباط های درون سازمانی و برون سازمانی را فراهم میکند با تکیه بر دانش فنی شرکت ماکروسافت، خدماتی نظیر اموزش مجازی، برگذاری کنفرانس های تصویری، ارتباط تصویری 2 نفره سازگار با بستر اینترنت ایران و ….. را به ارمغان اورده است.
توضیح بیشتر در بخش ویپ ماکروسافت

اسکایپ فور بیزینس

مرکز تلفن freeswitch

مرکز تماس freeswitch

مرکز تماس freeswitch در واقع یکی از کاملترین مرکز تلفن voip به شمار می رود.
هسته این سامانه بر اساس متد OpenSource توسعه داده شده است و هر کاربر با توجه به سطح داشتن دانش این سامانه می تواند آن را پیکربندی کند.
از ویژگی های بارز و کم نظیر این مرکز تلفن freeswitch:
 1. قابلیت عملکرد به عنوان مرکز تلفن و یا SBC

2. قابلیت هندلینگ امور مالی تماس prepaid – postpaid بر اساس متد database در لایه core

3. قابلیت اختصاص یک شماره داخلی فعال به عنوان چند کاربره بدون تداخل عملکرد

4. قابلیت مدیریت تماس های ارتباط تصویری به صورت ptp و یا کنفرانس با بهترین عملکرد و تطبیق پذیری تصویر بر اساس افت سرعت اینترنت و غیره

توضیحات بیشتر در بخش مرکز تماس freeswitch

مرکز تماس kamailio

مرکز تماس kamailio  قابلیت مدیریت و مسیر یابی هزاران تماس در ثانیه می باشد و یکی از بهترین گزینه ها جهت ساخت یک sbc کامل به همراه مرکز تماسی نظیر freeswitch می باشد. 
از ویژگی های بارز این مرکز تماس ویپ می توان به : 

1.قابلیت ارتباط مرکز تماس های کلاس 5 (btbua) نظیر استریسک و freeswitch 

2. دارا بودن متد های متفاوت جهت ایجاد رول های loadbalancing بین مرکز تلفن ها

3. قابلیت مدیریت مکانیزم های مالی و غیره

اظلاعات بیشتر در بخش مرکز تماس kamailio

مرکز تماس kamailio

میزان به روز بودن ویپ 

از ویژگی های بارز مرکز تلفن ویپ (voip چیست) این است که به دلیل ساختار توسعه یافته بر پایه نرم افزار، خیلی راحت میتواند بروز رسانی شود و هسته و تمامی برنامه های داخلی خود را بروز رسانی کند و از امکانات جدیدی که در دنیای سامانه های ویپ ایجاد میشه به راحتی استقاده کرد که این امر در سیستم های تلفنی نظیر پاناسونیک و … که بر اساس سخت افزار توسعه داده شده اند به این شکل نیست و باید تجهیزات جدید با هزینه های بالا جایگزین شوند.

امروزه تمامی شرکت ها برای جلوگیری از اتلاف وقت به سمت مکانیزه کردن خدمات خود حرکت کرده اند که در این میان، سامانه مرکز تماس از این امر مستثنی نبوده و با ایجاد یکپارچگی با تمامی نرم افزار‌ها سعی در تحقق این امر داشته اند که در پاراگراف بعد به توضیح کامل تری می پردازیم.

update

ویپ programing

برنامه نویسی و ماژول نویسی ویپ 

ماژول نویسی و برنامه نویسی سفارشی ویپ در واقع یک لنگر در کف دریای سناریو های سفارشی، در زمینه طراحی راه حل های سازمانی و یکپارچه ویپ  محسوب می گردد.

به واسطه برنامه نویسی سفارشی ویپ شما قادر خواهید بود تمامی نیازهای ارتباطی خود را برطرف سازید و برای هر گونه سناریو که در ارتباط با ویپ (voip) در ذهن دارید بتوانید به وسیله آن پیاده سازی کنید.

توضیحات بیشتر در بخش ماژول های سفارشی

ارتباط میان سیستم ویپ با سیستم CRM 

ارتباط بین سیستم ویپ (voip) با سیستم های CRM و ERP  امکانات کاملی را در اختیار مدیران سازمان و تیم های پشتیبانی و فروش قرار میدهد. با ذکر یک مثال ساده به شفافیت بیشتر این عمل کرد کمک می کند:
 شما شرکتی دارید که به تمامی مشتریان خود یک نام کاربری جهت معرفی خودشون داده اید. اکنون میخواهید با اعمال مکانیزم احراز، مشتریان برای دریافت خدمات پشتیبانی قبل از ارتباط با کارشناسان خودشونو معرفی کنند و یا یک سری از دستور العمل ها برای بعضی از مشتریان قبل از ارتباط با کارشناسان خوانده شود.
تمامی این فرایند ها بر پایه پروتکل های استاندارد api و … بر روی بستر ویپ (voip) امکان پذیر است.

ارتباط ویپ با crm

فواید یکپارچگی سیستم تلفن ویپ با نرم افزار CRM 

افزایش رضایت مشتریان

بالا بردن سرعت و عملکرد خدمت رسانی

حذف فرایند های غیر ضروری و اتلاف وقت

باور های غلط در این باره!

گاهی وقتا بعضی از مدیران برای انتخاب و استقرار یک مرکز تلفن بروز از بین مرکز تلفن های سنتی نظیر پاناسونیک …. و یا مرکز تلفن های ویپ دچار تردید می شوند که آیا سیستم های جدید قابل اعتماد هست یا نه!؟

حقیقت این است که همه ما میدونیم مرکز تلفن در واقع ویترین فروش شرکت و درگاه ارتباطی بین مشتریان و پرسنلی داخلی می باشد و این امر به خودی خود بسیار با اهمیت است.

گاهی وقتا شنیده میشود افرادی که برای انتخاب مرکز تلفن به واحد های مشاوره ما مراجعه کردند از احتمالاتی نظیر قطعی سیستم تلفن ویپ – قعطی تلفن ها در صورت قعطی اینترنت – هک شدن و ……. خیلی چیزای دیگه سخن گفتن!
ولی در واقع یک جواب واحد برای همه اینها وجود دارد که شرکت ها و تکنسین های مربوطه که در گذشته اقدام به راه اندازی سامانه های این چنینی کرده اند از دانش کافی در این زمینه برخوردار نبودن و با بیتوجهی به این امور باعث بروز مشکلات این چنینی شدند که در نهایت برای شانه خالی کردن از مسعولیت، مشکل را به گردن سیستم های ویپ انداختند.
کادر فنی شرکت AHG تلکام برای اطمینان بخشی به مشتریان، از مجرب ترین تکنسین ها در این امر برخوردار است و با عقد قرارداد های نگه داری اطمینان و کارایی حد اکثری را به کرفرماها تضمین می نمایید