مجازی سازی Storage چیست

مجازی سازی storage و یا مجازی سازی ذخیره سازی به عملی گفته می شود که در آن ذخیره سازی های تقسیم بندی و سپس به صورت یک واحد کل جهت استفاده نمایش داده می شوند. مجازی سازی storage مزایای بسیار زیادی دارد. این عمل با نرم افزار های خاص امکان پذیر است. در ادامه با مرکز تلکام ایران همراه باشید تا بیشتر در مورد مجازی سازی Storage با شما صحبت کنیم.

مجازی سازی یا virtualization چیست؟

مجازی سازی (Storage Virtualization) به منظور ایجاد یک محیط مجازی برای یک سرور، نصب سیستم عامل و یا ذخیره سازی اطلاعات کاربرد دارد. این پروسه مزایای بسیاری دارد که از مزایای آن می توان به جدا سازی اطلاعات و … اشاره کرد. این عمل توسط نرم افزار های خاصی قابل انجام است که این نرم افزار ها از الگو ها و فناوری های خاصی به جهت مجازی سازی بهره می برند.

نرم افزار های مجازی سازی یک محیط مخصوص متناسب با هدف شما شبیه سازی می کنند که منجر به مجازی سازی می شود. این محیط شبیه سازی شده، شباهت بسیار زیادی با سخت افزار اصلی دارد. این عملمورد توجه سازمان های پیشرفته فناوری اطلاعات است که حجم داده های بالایی برای ذخیره سازی دارند. مجازی سازی استرانگ میزان کنترل شخص بر روی اطلاعات و یا سرور ها را افزایش می دهد و از پراکندگی آنها جلوگیری می کند.

مزیت های  مجازی سازی storage

انواع مجازی سازی کدامند؟

مجازی در بستر و محیط مجازی صورت می گیرد و انواع مختلفی دارد. این به معنی است که از این فناوری می توان برای شبیه سازی ها و مجازی سازی های وسیعی استفاده کرد. در مجازی سازی هارد دیسک شما به قسمت های مختلفی تقسیم می شود که در هر قسمت می توانید حوزه ی مجازی سازی شده خود را پیدا کنید. مجازی سازی در بستر نرم افزارها در شش حوزه ی مختلف صورت می گیرد :

مجازی سازی شبکه یا Network virtualization

در مجازی سازی شبکه ، پهنای باند در کانال های مختلفی تقسیم بندی می شوند. از این طریق می توان هر کانال را برای دستگاه و یا سرور خاصی اختصاص داد. این تقسیم بندی یا در اصطلاح تخصصی تر مجازی سازی از پیچیدگی های شبکه می کاهد و آن را قابل کنترل می کند.

مجازی سازی storage یا Storage virtualization

مجازی سازی storage به منظور یکپارچه کردن storage  به کار می رود. در این عمل ذخیره سازی ها به صورت یک واحد گرد هم می آیند که میتوان آنها را به صورت یکجا کنترل کرد.

مراحل مجازی سازی storage

مجازی سازی سرور یا Server virtualization

در مجازی سازی سرور نیز مانند سایر مجازی سازی ها، سرور مادر به چندین سرور تقسیم می شود.

از دیگر انواع مجازی سازی ها می توان به مجازی سازی داده ها ، مجازی سازی دسکتاپ و مجازی سازی برنامه اشاره کرد.

مجازی سازی ذخیره سازی یا Storage virtualization

نوع دیگری از انواع مجازی سازی Stronge یا ذخیره سازی و یا Storage virtualization در یک فضای واحد برای ذخیره سازی اطلاعات در هارد دیسک ایجاد می شود. در این روش تمامی اطلاعات ذخیره سازی شده به صورت یکپارچه قابل مشاهده و دسترسی است. از نرم افزارهای مجازی سازی بخصوصی برای مجازی سازی storage استفاده می شود.

این نرم افزار ها از فناوری های خاصی برای ایجاد یک کل واحد بهره می برد. در اصطلاحات تخصصی به این عمل cloud storage نیز گفته می شود. از آنجایی که راه اندازی نرم افزاری های مجازی سازی و یا ایجاد فضای ذخیره سازی، امری تخصصی است، باید با یک متخصص مشورت کنید و یا مراحل انجام ذخیره سازی در بند بعدی را دنبال کنید.

مجازی سازی سرور یا Server virtualization

مراحل مجازی سازی storage

مجازی سازی با نرم افزار ها مراحل مختلفی انجام می شود. مراحلی که منجر به مجازی سازی storage می شود به این شرح اند:

  1. مرحله اول در مجازی سازی به این گونه است که نرم افزار در ابتدا محیط فیزیکی را از منابع فیزیکی جدا می کند.
  2. منابعی که در محیط های فیزیکی دریافت می شوند و در صورت نیاز به کانال های مجازی متعدد کوچکتر تقسیم بندی می شوند.
  3. شخص کاربر به راحتی می تواند از محیط مجازی استفاده کند و به آنها دسترسی داشته باشد.
  4. پس از اتمام مجازی سازی شخص کاربر قادر است برای درخواست فضای اضافی فرمان خاصی را به منابع محیط فیزیکی ارسال کرده و فضای مورد درخواست را دریافت کند.

مزایای مجازی سازی storage

حال که با چگونگی مجازی سازی، نحوه ی کار و انواع آن آشنا شدید، حال نوبت به بررسی مزایای این عمل می‎رسد. از مزایای مجازی سازی storage می توان به موارد زیر اشاره نمود :

ایجاد فضای ذخیره سازی بیشتربهینه سازی فضای موجود در دیسکایجاد یکپارچگی در اطلاعات و جلوگیری از پراکندگی
دسترسی سریع به اطلاعات مجازی سازی شدهمشاهده اطلاعات مجازی سازی به صورت یکجادرخواست فضای اضافی برای ذخیره سازی اطلاعات
بهبود مدیریت اطلاعات

ارتباط باتیم ما

مشاوره رایگان و ارائه راه کارهای تخصصی

با در نظر گرفتن این مزایا می توان مجازی سازی storage را به عنوان یک انتخاب مطمئن برای تقسیم بندی و در عین حال یکپارچه سازی آن در نظر گرفت.

در بحث پیرامون این مقاله شرکت کنید

تیم ایران تلکام

همانطور گفتیم وردپرس فقط یک اسکلت‌بندی اولیه به شما می‌دهد پس بقیه کارها با خودتان است.

درباره تیم ما بیشتر بدانید

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید