معرفی نرم افزار V-Site Recovery Management 

V-Site Recovery Management یا (SRM) یکی از نرم افزارهای مجازی سازی است که از آن برای اتوماتیک کردن تست Failover و یا Disaster Recovery استفاده می‌شود. این پلتفرم می‌تواند vSphere Replication را قدرتمندتر کند. همچنین از آن برای همسان‌سازی مبتنی بر Array نیز استفاده می‌شود. شما می‌توانید با کمک نرم افزار SRM گروه‌های حفاظتی (Protection Groups) ایجاد کنید. این نرم افزار مزیت‌های دیگری هم به همراه دارد که در این مطلب مرکز تلکام ایران ادامه به آن می‌پردازیم.

کاربرد نرم افزار V-Site Recovery Management

از نرم افزار SRM می‌توانید به عنوان یک برنامه بازیابی اطلاعات سایت استفاده کنید. در طول Disaster Recovery می‌توانید از این نرم افزار استفاده کنید. البته این نرم افزار نمی‌تواند Failover را به صورت خودکار انجام دهد. در واقع دارای هوش مصنوعی نیست که Disaster را کشف کند و Failover را به ماشین مجازی تبدیل کند. در واقع باید V-Site Recovery Management را به صورت دستی انجام دهید. از این نرم افزار می‌توانید برای طرح بازیابی استفاده کنید.

 

نرم افزار V-Site Recovery Management

تست failover چیست؟

تست Failover یک تست آزمایشی است که توانایی سیستم را برای تخصیص منبع اضافی و انتقال عملیات به سیستم‌های پشتیبان در هنگام خرابی سرور، تأیید می‌کند. این تست مشخص می‌کند که آیا یک سیستم توانایی دارد منابع اضافی مانند CPU یا سرورهای اضافی را در هنگام خرابی‌های مهم یا در نقطه‌ای که سیستم به آستانه عملکرد می‌رسد، مدیریت کند.

failover testing

ساختار نرم‌افزار SRM

نرم‌افزار SRM به تنهایی عمل نمی‌کند و باید در محیط vSphere با سایر اجزا در ارتباط باشد. از سوی دیگر برای مدیریت vCenter Server  از Instance‌های جداگانه‌، به سایت‌های بازیابی و محافظت شده هم نیاز دارد. در این دو سایت بایدSRM Instance  هم باشد تا بتوانید از نرم افزار استفاده کنید.

این پلتفرم برای واکنش نشان داده نسبت به اطلاعات vCenter از PSC به عنوان واسطه استفاده می‌کند.

نحوه عملکرد نرم افزار SRM

نرم‌افزار Site Recovery Manager Vmware تنها یک ابزار تنظیم است. بنابراین شامل Replication Engine نیست و نمی‌تواند به تنهایی عمل کند. با این وجود این پلتفرم می‌تواند Replication Engine اختصاصی vMware و یا Array-Based Replication پشتیبانی‌شده را تقویت کند.

نرم‌افزار Site Recovery Manager Vmware

کاربرد Array Manager در نرم‌افزار SRM

ابزار SRM Instance برای برقراری ارتباط با Storage Array، به یک Array Manager نیاز دارد تا بتواند آن را پیکربندی کند. این Array Manager با استفاده از اطلاعاتی که کاربر برای اتصال به Array ارائه می‌کند، Storage Array را شناسایی می‌کند. قبل از اضافه‌کردن Array Manager، ابتدا باید Array Specific Storage Replication Adapter  (SRA) را نصب کنید. زیرا Array Manager برای جمع آوری اطلاعات همسان سازی از SRA استفاده می‌کند.

Storage Replication Adapter چیست؟

نرم افزار SRA یک Storage Vendor است که برای Array به آن نیاز دارید. حالا برای SRM چه کاربردی دارد؟ نرم افزار SRM توانایی Storage Replication Adapter را برای جمع‌آوری اطلاعات مرتبط با Volumeهای همسان‌سازی‌شده و مسیر همسان‌سازی از Array، بالا می‌برد.

از نرم افزار SRM در موارد زیر از SRA استفاده می‌شود:

  • بازیابی اطلاعات
  • محافظت مجدد
  • تست کردن Failover

آرایه ها در SRM

نرم‌افزارSite Recovery Manager یا همان SRM برای نصب و انجام تمام عملکردهای خود به نیاز به SRA دارد. این نرم افزار باعث تقویت Array-based Replication می‌شود. SRM سایت را محافظت می‌کند.

سخن پایانی

نرم افزار V-Site Recovery Management می‌تواند سایت‌های بازیابی و محافظت شده را از هم جدا کند. شما می‌توانید از این نرم افزار برای محافظت از Chassis سرورها استفاده کنید. در عین حال Chassis دیگری در همان مرکز داده‌ها به عنوان سایت بازیابی وجود داشته باشد.

برای استفاده از خدمات مجازی سازی مرکز تلکام ایران روی دکمه زیر کلیک کنید