VAD در سیستم ویپ چیست؟

تشخیص فعالیت صوتی (VAD) در جریان یک مکالمه، به تمایز صحبت‌های افراد از سروصدای محیط اشاره دارد. تشخیص فعالیت صوتی (Voice Activity Detection یا VAD) نرم‌افزاری است که به شبکه انتقال‌دهنده ترافیک صوتی در بستر اینترنت، این امکان را می‌دهد تا با شناسایی سکوت در مکالمات مبتنی بر اینترنت و جلوگیری از انتقال بسته‌های بی‌صدا (silent packets) پهنای باند را کاهش دهد.

بیشتر مکالمات تا حدود 50 درصد سکوت دارند. VAD سیگنال‌های مربوط به فعالیت صوتی را کنترل می‌کند و هنگامی که تشخیص دهد بیشتر از یک بازه زمان مشخصی سکوت برقرار بوده است، پروتکل مربوط به بسته صدا را از این سکوت آگاه می‌کند تا از انتقال بسته‌های داده جلوگیری کرده و به این ترتیب پهنای باند مورد استفاده در تماس را کاهش دهد. صرفه جویی در پهنای باند با VAD، می‌تواند مستقل از کدک‌های استفاده شده باشد.

vad

کاربردها و مزایای VAD

کاربرد اصلی VAD در کدگذاری گفتار (speech coding) و تشخیص گفتار (speech recognition) است.  VAD پردازش گفتار را تسهیل می‌کند، هم‌چنین می‌تواند از برخی پردازش‌ها و فرایندهایی که برای مدیریت سکوت در حین مکالمه استفاده می‌شود، جلوگیری کند.

VAD از انتقال غیرضروری بسته‌های سکوت Voice over Internet Protocol (VoIP) جلوگیری می‌کند. در محاسبات و پردازش‌های مربوط به بخش سکوت صرفه جویی می‌کند و در نهایت باعث می‌شود پهنای باند شبکه به صورت بهینه‌تری مورد استفاده قرار گیرد.

مهم‌ترین مزیت VAD در ذخیره کردن پهنای باند است. الگوریتم‌های VAD در سیستم تلفن ویپ می‌توانند با فیلتر کردن فریم‌هایی که شامل گفتار نیستند، پهنای باند را ذخیره کنند و می‌توان از این پهنای باند ذخیره شده برای مقاصد دیگری استفاده کرد.

در واقع اگر بخواهیم ساده‌تر این موضوع را بیان کنیم به این صورت است: در هنگام مکالمه تلفن هر دو نفر به طور همزمان حرف نمی‌زنند. در این حالت سیستم Voice Activity Detection طرفی که ساکت است را شناسایی کرده و اطلاعاتی را به طرف مقابل انتقال نمی‌دهد. این کار کمک می‌کند که اطلاعات کمتری بین طرفیت رد و بدل شود و در نتیجه پهنای باند کمتری مصرف خواهد شد.

معایب VAD

یکی از معایب یا بهتر بگوییم ضعف‌های VAD این است که قادر به تفکیک مناسب گفتار از نویز پس‌زمینه نیست. یکی دیگر از مشکلات VAD تشخیص زمان شروع گفتار است و معمولا ابتدای جمله قطع یا بریده می‌شود.

در بحث پیرامون این مقاله شرکت کنید

تیم ایران تلکام

همانطور گفتیم وردپرس فقط یک اسکلت‌بندی اولیه به شما می‌دهد پس بقیه کارها با خودتان است.

درباره تیم ما بیشتر بدانید

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید