اموزش عمومی شبکه – دستگاه های Hub – قسمت 10

این ویدئو مرکز تلکام ایران برای آشنایی شما با دستگاه های هاب تهیه شده است. اما قبل از هر چیز دستگاه هاب یکی از تجهیزات معمول و ارزان قیمت برای اتصال دو یا تعدادی کامپیوتر به هم است. هاب بسته های داده را بر روی هر یک از پورت هایش تکرار می کند و نگاهی به اطلاعات درون بسته ها نمی اندازد. نحوه کار یک hub بدین صورت است که هاب، اطلاعات ارسالی از هر کامپیوتر را دریافت کرده و آن را بر روی همه پورت های دیگر ارسال می کند.

در واقع بسته ارسالی بر روی پورت های hub تکرار می شود. سپس کامپیوترهای گیرنده این بسته، mac آدرس مقصد بسته درابفت شده را با mac آدرس خود مطابقت داده و اگر با mac آدرس خودشان یکی نباشد، بسته را نادیده گرفته یا اصطلاحا دور می اندازند.

انواع دستگاه هاب

هاب Active: هاب هایی که منبع تغذیه خاص خود را دارند و می توانند سیگنال را به همراه شبکه تمیز ، تقویت و انتقال کنند. و معمولا دارای 8، 16، 24 پورت می باشند. این سرویس هم به عنوان مرکز تکرار و هم مرکز سیم کشی است.

هاب Pasive: هاب هایی هستند که سیم کشی را از گره ها و منبع تغذیه را از هاب فعال جمع می کنند. این هاب ها بدون تمیز کردن و تقویت آنها ، سیگنال ها را به شبکه منتقل می کنند.

هاب Hybrid: هاب های پیشرفته ای که می تواند چند نوع کابل متفاوت را پشتیبانی میکند. اتصالاتی که جهت کابلهای کواکسیال زوج به هم تابیده و فیبر نوری وجود دارد.

ویدئوهای مرتبط