معرفی نرم افزار VMware Vsan 

VMware Vsan یکی از نرم افزارهای مجازی سازی که توسط شرکت VMware برای ارائه راهکار Hyper-Converged مربوط به خود طراحی شده است. همزمان با معرفی نسخه 5.5 Vsphere قابلیت Vsan هم پا به عرصه وجود نهادکه در ذخیره‌سازی دیتا می‌تواند قابلیت‌های زیادی را در اختیارتان قرار دهد. از نرم افزار VMware Vsan می‌توانید برای ذخیره سازی اطلاعات در زیرساخت‌های فوق همگرا ( Hyper-Converged Infrastructure یا HCL) استفاده کنید. این نرم افزار به صورت یکپارچه در Hypervisor قرار دارد.

نرم افزار VMware Vsan چیست؟

VMware vSAN یک راه حل ذخیره سازی سازمانی بر اساس تکنولوژی software-defined است که  از سیستم‌های زیرساخت بیش از حد همگرا (HCI) پشتیبانی می‌کند. تکنولوژی software-defined به نرم افزارهایی اطلاق می‌شود که از سخت افزار مستقل هستند.  vSAN به عنوان یک لایه توزیع شده از نرم افزار در hypervisor ESXi، کاملاً با VMware vSphere ادغام شده است. vSAN دستگاه‌های ذخیره داده محلی یا مستقیم متصل را جمع می‌کند تا یک استخر ذخیره سازی مشترک را که در همه میزبان‌ها در یک خوشه vSAN مشترک است، ایجاد کند. یک خوشه ترکیبی vSAN از دستگاه‌های فلش برای ردیف حافظه پنهان و درایوهای مغناطیسی برای ردیف ظرفیت استفاده می کند. یک خوشه vSAN تمام فلش از دستگاه‌های فلش هم برای ردیف حافظه پنهان و هم برای ردیف ظرفیت استفاده می‌کند. این معماری یک پایگاه داده اشتراکی بهینه شده و انعطاف پذیر برای فلش ایجاد شده برای مرکز داده تعریف شده توسط نرم افزار (SDDC) ایجاد می‌کند. vSAN نیاز به فضای ذخیره سازی مشترک خارجی را از بین می‌برد و از طریق Storage Policy-based Management (SPBM) پیکربندی ذخیره سازی را ساده می‌کند. 

نرم افزار VMware Vsan

نحوه عملکرد نرم افزار VMware Vsan

مدیریت سخت افزارهای مجازی سازی شامل دو بخشِ سرورها و storage می‌باشد. برای مدیریت بخش سرورها به لایه Hypervisor نیاز داریم. لایه Hypervisor به کمک نرم افزار Esxi که روی سخت افزار نصب شده است، تشکیل می‌شود. سپس لایه Hypervisor تمام منابع سخت افزار شامل رم و سی‌پی‌یو را در اختیار لایه بالاتر که VMware Vcenter است، قرار می‌دهد. در لایه Vcenter دو یا چندین سرور سخت افزاری به کمک تکنولوژی Vmotion به صورتی سازماندهی می‌شوند که یک یا چند سرور نقش بکاپ را برعهده داشته باشند. در این حالت در صورت بروز خطای سخت افزاری و عدم دسترسی به اطلاعات سرور اولیه، یکی از سرورهای بکاپ جایگزین شده و به صورت اتوماتیک از منابع سخت افزاری سرور پشتیبان استفاده می‌شود. 

برای مدیریت بخش storage هم از مجازی سازی storge  استفاده می‌کنند. چندین storage به کمک تکنولوژی raid در کنار هم قرار گرفته و یک هارد واحد را به وجود می‌آورند. در این حالت معمولا یکی از هاردها نقش بکاپ را دارند. فرض کنید که سه هارد 900 گیگابایتی در اختیار دارید و می‌خواهید از طریق تکنولوژی raid آن‌ها را به هم متصل کنید. در این حالت 1800 گیگابایت حافظه ذخیره سازی در اختیار خواهید داشت و 900 گیگابایت دیگر در حالت بکاپ خواهد بود تا در صورت بروز هر گونه خطا، سیستم داون نشود و بتواند وظایف خود را به خوبی انجام دهد. علاوه بر بکاپ داخلی هر raid می‌تواند روی یک فضای مجازی سازی دیگر بکاپ داشته باشد.

. هدف شرکت‌هایی مثل مرکز تلکام ایران از ایجاد cloud و hosting، کاهش هزینه مجازی سازی است. به همین منظور نرم افزار VMware Vsan را ارائه می‌دهد. شما می‌توانید با Mirror کردن هارد دیسک و فلش داخلی Shared Storage فیزیکی را بین سرورهای Hyperviso انجام دهید.

 

کاربرد نرم افزار VSAN

از نرم افزار VMware Vsan در موارد زیر استفاده می‌شود:

 • ساخت Virtual Desktop‌ها:  Scalable بودن VSAN برای استفاده در زیرساخت های VDI کاربرد دارد.
 •  
 • استفاده برای محیط‌های توسعه و تست: زمانی که از نرم افزار VMware Vsan استفاده می‌کنید دیگر نیازی به تست کردن و لابراتورهای مجازی نیاز ندارید. به همین دلیل در هزینه‌های اضافی سازمان تا حد زیادی صرفه‌جویی می‌شود.
 •  
 • کاربرد برای بیگ دیتاها: از این نرم افزار به دلیل قابلیت توسعه و مدیریت پهنای باند می‌توان برای داده های حجیم استفاده کرد.
 •  
 • استفاده برای Disaster Recovery: نرم افزار VMware Vsan برای DR یک راهکار ارزان است و می‌توانید با کمک آن به راحتی Vsphere Replication ایجاد کنید. با این پلتفرم در نوع Storage و هماهنگی بین آن‌ها هیچ مشکلی ایجاد نمی‌شود.

کاربردهای نرم افزار VMware Vsan

مزیت‌های نرم افزار VSAN

از جمله مزیت‌هایی که نرم افزار VMware Vsan به همراه دارد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • انعطاف‌پذیری بالا: این نرم افزار را می‌توانید در هر زمانی ارتقا دهید. زیرا مقیاس پذیر است و می‌توانید به راحتی Host‌های جدید به آن اضافه کنید.
 • راه اندازی و اجرای ساده از دیگر مزیت‌های نرم افزار VMware Vsan است. در حالی که راه اندازی سیستم‌های ذخیره سازی دیگر با مشکلات زیادی همراه است.
 • VMware Vsan به صورت اتوماتیک عمل می کند. بنابراین می‌توانید به طور مجزا آن را بر اساس Storage Policyهای Vmware بر روی هر VM کنترل کنید.
 • هماهنگی با سایر ساختارها: این نرم افزار با استراکچر Block Level Storage عمل می‌کند. هماهنگی با سیستم‌هایی که این قابلیت را پشتیبانی می‌کنند، از دیگر مزیت‌های این نرم افزار است.
 • استفاده کمتر از سخت افزار: به دلیل اینکه با استفاده از نرم افزار VMware Vsan به سخت‌افزار کمتری نیاز دارید، تا حد زیادی در هزینه‌ها صرفه‌جویی می‌شود. همچنین می‌توانید سخت افزارهای موجود را با حداکثر قابلیت و کارایی برای زیرساخت‌ها استفاده کنید.

برای استفاده از خدمات مجازی سازی مرکز تلکام ایران روی دکمه زیر کلیک کنید